Poté ale předpovídají obrat. Trh s byty totiž ovlivní tři až pět tisíc nových bytů, které firmy již začaly nebo v nejbližší době budou stavět.

„Z toho, co se připravuje, kde například developeři již vykoupili pozemky nebo se už začíná realizovat, odhaduji tři až čtyři tisícovky bytů, které se do dvou let dostaví nebo začnou stavět,“ uvedl ředitel Hanácké realitní kanceláře Karel Korytár.

„Do té doby, tedy tento a příští rok, ale ještě vidím prostor pro cenový nárůst, a to kolem pěti až sedmi procent,“ předpovídá majitel realitní kanceláře působící na trhu patnáct let.

Poté, co nabídka bytů výrazněji posílí a zájemci budou mít možnost většího výběru, očekává Korytár pokles cen. Ne celoplošný.

„Nabídka v té době možná převýší poptávku a ceny budou reagovat. Nejenže se stabilizují, ale v některých lokalitách poklesnou. Bude záležet na dispozici bytu a dalších okolnostech,“ uvedl Korytár.

V současnosti není výjimkou, když se třípokojový panelákový byt prodá za dva miliony korun.

Vysoké jsou i ceny cihlových bytů v původním stavu.

„Starý osmdesátimetrový byt jsme koupili před pěti lety za 1,2 milionu korun. Vložili jsme do něj necelé dva miliony a za mezonet s terasou bychom dnes dostali přes pět milionů korun,“ uvedli majitelé sto čtyřicet metrů velkého bytu v centru města.