Novostavba komunitního centra vyroste na pozemku na křižovatce ulic Nad Lánem a Kšírova v městské části Nová Ulice. Na parcele už jsou základy nového objektu, který by se měl pro klienty s poruchou autistického centra postupně stát druhým domovem.

„Chceme, aby jim objekt nepřipomínal ústavní prostory, ale bylo tam příjemné a téměř rodinné prostředí. Součástí bude šest cvičných bytů, kuchyně, obývací pokoj a prostor, kde se klienti budou moci pohybově realizovat. Využívána bude také zahrada,“ popsala projekt Markéta Jandeková, ředitelka spolku JAN.

Vizualizace komplexu Smetanka Park, který vyroste u hlavního nádraží v Olomouci
Jak se změní Olomouc? Tady je přehled chystaných staveb

Olomoucké komunitní centrum je podle ní v České republice zatím ojedinělé, využívat jej budou především dospívající a dospělí klienti s těžkou formou autismu.

„Našim cílem je, aby mohli žít jako jejich vrstevníci a nebyli u svých stárnoucích rodičů, kteří se už za ta léta vydali ze všech svých sil. Centrum bychom chtěli otevřít přibližně v polovině roku 2025, náklady na stavbu a vybavení se pohybují okolo čtyřiceti milionů korun. Jsme rádi, že máme zastání jak u města Olomouc, tak na hejtmanství,“ ocenila Markéta Jandeková.

Nový domov pro klienty s poruchou autistického spektra v olomoucké části Nové Sady
V Olomouci dokončili tento moderní "domov" pro autisty. V regionu jediný

Olomoucký spolek Jdeme autistům naproti funguje už dvě desetiletí, původně vznikl jako iniciativa rodičů a přátel autistických dětí. Spolek poskytuje sociální služby rané péče a sociální rehabilitace, nácviky sociálních dovedností a setkávání rodičovské skupiny. Pořádá také městský tábor, realizuje pobyty pro rodiny a organizuje vzdělávací kurzy.

Marek Slouka ve svých videích.
Mladý autista youtuberem. Běžné řeči nerozumí, videa mu pomáhají s handicapem