Společnost mu čerstvě dělá významná vědkyně Marie Curie-Skłodowské. Autorem nové velkoplošné malby, takzvaného muralu je Dalibor Vybíral, se kterým se spojil Mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO) zaměřený na popularizaci vědy.

Dílo má Olomoučanům ale i návštěvníkům připomínat význam vědy pro naši společnost.

„Skłodowská je kontrastem k self-made králi, který reprezentuje monarchii a marnivost, a stane se tak symbolem pokroku, vědy a racionality. Zároveň postava jedné z prvních vědkyň Marie Curie-Skłodowské, držitelky Nobelovy ceny za fyziku, je významným symbolem žen ve vědě, jejichž role je ve společnosti stále často marginalizována,“ uvedla za AFO Nikol Láryšová.

Autor murálu Skłodowské Dalibor Vybíral alias Oliver Heller vytvořil v olomouckých Bezručových sadech i portrét T. G. Masaryka jako připomínku stého výročí založení Československa.

Na mural Skłodowské u Muzea umění navázal v pondělí 10. září už 11. ročník Street Art Festivalu Olomouc. Ten bude do trvat pátku 14. září a nabídne nové dílo ve veřejném prostoru.

Jeden z nejtalentovanějších street artových umělců současnosti, Wild Drawing obohatí velkoplošnou malbou stěnu majestátní budovy Passingerova mlýnu v Lafayettově ulici.

V pondělí se koná v kině Metropol přednáška o street artu s pop artovým umělcem Pastou Onerem, ve středu 12. září se ve Zbrojnici Univerzity Palackého uskuteční křest komiksového dvojsešitu "1918 - Budoucnost ve vlastních rukách a 1968 - Probuzení do temnoty" a závěrečný program festivalu bude patřit dvojici českých umělců Pauser & Ondrash, kteří představí svůj cyklus obrazů "Stillife" v Long Story Short v pátek 14. září.