V interiérech bývalého kina Central v těchto dnech probíhají dokončovací práce. Hotové jsou podlahy, pracuje se ještě na akustických obkladech, soklích a lištách.

„Probíhá také montáž čidel a osvětlení.  Nový prostor Muzea umění se pro veřejnost poprvé otevře v úterý 20. února v rámci speciálních prohlídek, kapacita je již zaplněná. V sobotu 24. února pořádáme ples, návštěvníci se mohou těšit na módní show modelů Doroty Długosz, které byly vytvořeny podle kreseb art brut umělkyně Ireny Bilkowske. Vstupenky jsou stále v prodeji,“ sdělil Alexandr Jeništa, vedoucí produkčního oddělení MUO.

Studie areálu SEFO v Olomouci architekta Jana Šépky
Na SEFO už je vybrán projektant. Kdy bude v proluce stát

Klasika, poloarena i komorní sál

Nové prostory umožňují různé konfigurace uspořádání hlediště i jeviště. Lze z něj vytvořit klasický kukátkový divadelní sál, také takzvanou poloarénu nebo jej upravit na malý komorní prostor.

„Po technické stránce je to na divadelní provoz vybaveno velmi dobře, až nadstandardně. Můžeme díky tomu pořádat také taneční performance a koncerty kapel mezinárodního významu, které už vyžadují určitý typ techniky. V Olomouci je tento sál střední velikosti ojedinělý,“ vyzdvihl Alexandr Jeništa.

Čtenáři Olomouckého deníku vybírali v anketě Top ostudy Olomouce
Největší ostuda Olomouce? Zimní stadion. Jaké bylo další pořadí v anketě

V průběhu roku budou v Centralu probíhat divadelní představení, filmové projekce či koncerty. Nové prostory bude využívat rovněž loutková scéna a uskuteční se tam různé akce spojené s festivaly AFO, Jeden svět, Divadelní Flora, Das Filmfest, Dny židovské kultury nebo Cenou Václava Buriana. Do multifunkčního sálu se z Mozartea od září přesune také filmový klub.

„Budeme moc rádi, když si sem diváci najdou cestu nejen ze zvědavosti, ale i za programem, který pro ně připravujeme. Nenajdou tady kulturu běžné zábavy, které je, myslím si, všude kolem nás dost. Jde nám o kvalitní divadelní a hudební umění, mnohdy ve smyslu experimentů a nevyzkoušených věcí,“ popsal vedoucí produkčního oddělení Alexandr Jeništa.

Užší spolupráce bude probíhat s Moravským divadlem Olomouc, měly by vznikat inscenace určené přímo pro Central.

Zleva Miroslav Krobot, Lubomír Smékal
Miroslav Krobot režíruje v Olomouci antimuzikál Liška B

Vznikají tři nové scény

Poslední filmová projekce se v kině Central uskutečnila v roce 2005, sál se zázemím pak byl dlouho zavřený. Náročná rekonstrukce se protáhla zejména kvůli problémům s narušenou statikou budovy a spodní vodou. V objektu vznikají celkem tři nové scény.

„Velká scéna, která se nachází v místě bývalého kina Central. Malá scéna bude o patro výš, v bývalém Divadle hudby. Nová je rovněž zkušebna, ta bude v provozu v bývalé přípravně pro kavárnu, kde ve dvacátých až čtyřicátých letech minulého století fungoval známý Radiobar,“ upřesnil Alexandr Jeništa s tím, že náklady se postupně vyšplhaly na téměř sto milionů korun, financovalo je ministerstvo kultury.