I přes extrém na burzách – v posledních letech se pohybovala cena kakaa v rozmezí 2200 až 2500 dolarů za tunu a letos se v maximech dostala na 12 tisíc – je na pultech prodejen v Česku zatím relativně klid. Potravinářské společnosti nakupují suroviny dopředu a udržují si zásoby. Nyní takticky vyčkávají.

„Nárůst je brutální. Bavíme se o miliardách jen v našem závodu. Je to velká položka v rozpočtu, velký skok,“ komentoval ceny na komoditním trhu Jan Fišer, ředitel továrny Nestlé Zora v Olomouc.

„Máme zafixovanou velkou část spotřeby kakaa na tento rok. Otázkou je, jaká bude spotová cena ve čtvrtém čtvrtletí a jaký bude odhad v prvním čtvrtletí 2025,“ uvedl.

Zdražení kakaa je pětinásobné a pokud situace bude pokračovat, výrobce se nevyhne reakci.

„Už došlo k úpravám cen před několika měsíci, bude-li situace v následujících měsících přetrvávat, dá se očekávat další reakce. Nicméně to se budeme snažit maximálně tlumit hledáním větší efektivity v rámci výroby,“ uvedla mluvčí společnosti Nestlé pro Česko a Slovensko Tereza Skrbková.

„Zpoždění“ mezi cenou kakaa na burze a cenou čokolád v obchodech může být podle expertů šest měsíců. Přední výrobce čokolády a čokoládových cukrovinek v Česku pracuje na několika scénářích, jak uvedl ředitel Fišer. Vše nyní bude záležet na vývoji na komoditním trhu.

„Aktuálně je to spíše takové vyčkávání, co se bude dít. Nikdo dnes nedokáže říct, jak se bude cena pohybovat. Dosáhla nějakého vrcholu, teď klesá, ale pro nás je otázkou, kde bude nová hladina,“ uvedl Jan Fišer k otázce očekávaného zdražení výrobků s tím, že rozhodující bude také chování konkurence.

"Nevidím to optimisticky"

Více by zdražovaly produkty s vyšším obsahem kakaa. Že by zdražení čokolády kopírovalo přepálené ceny kakaa na komoditním trhu však nelze předpokládat.

„To by žádný spotřebitel neakceptoval. My však cenu pouze doporučujeme, nejsme prodejce,“ poukázala mluvčí Nestlé Tereza Skrbková.

Čokoláda zdražila meziročně zhruba o deset procent, konkrétně tak promítli nárůst vstupů ve vyhlášené Čokoládovně Troubelice na Olomoucku.

„Co bude dál? Máme ještě zásoby a uvidíme, nakolik půjde cena kakaa dolů. Ale nevidím to optimisticky. I kdyby ceny suroviny šly dolů, což pozorujeme, nespadnou na původní hladinu,“ poukázal majitel rodinné čokoládovny František Bačík.

Firma se snaží snižovat náklady a v současnosti také vyčkává. Musí.

„Jsme ve fázi, kdy přemýšlíme, co dál. Pokud bychom zdražili o 10 procent, už na to zákazníci reagují, ale pokud bychom zdražili o 200 procent, je to velký problém,“ zamýšlel se majitel.

Co je za růstem ceny?

Bezprecedentní situaci pocítili všichni výrobci čokolád. Kakao je primární surovinou při výrobě veškerých čokoládových cukrovinek.

Za prudkým nárůstem je podle odborníků řada dlouhodobých, strukturálních změn, které jsou spojeny s klimatickými změnami, především suchem, poklesem úrody a se zintenzivňujícími snahami zabránit deforestaci.

Lze očekávat, že ceny kakaa na komoditních trzích najdou svůj vrchol a poté začnou klesat.

„Nicméně zatím nic neukazuje na to, že by se po tomto nárůstu vrátily na původní úroveň. Dá se očekávat, že se stabilizují v nové hladině, která bude dokazovat, že kakao je cennou surovinou a jeho dostupnost má své limity. Pokud se tato očekávání naplní a nedojde k poklesu cen na komoditních trzích, nevyhneme se reakci na dění na burze v podobě zvýšení cen. Nicméně to se budeme snažit maximálně tlumit hledáním větší efektivity v rámci výroby,“ uzavřela mluvčí společnosti Nestlé pro Česko a Slovensko.