Nelegálně převážené cigarety a tabák odhalili ve čtvrtek před čtvrtou hodinou odpoledne příslušníci oddělení mobilního dohledu Celního úřadu pro Olomoucký kraj, když prováděli kontroly v železniční dopravě. Hlídka si vybrala vlakový spoj na trase z Hranic na Moravě do Olomouce a vytipovala si ke kontrole třiasedmdesátiletou seniorku české národnosti, která u sebe měla větší počet zavazadel.

Pak už se celníci nestačili divit.

„Ve třech zavazadlech totiž nalezli celkem 6 600 kusů cigaret, které nebyly označeny tabákovými nálepkami a téměř dva kilogramy neznačeného řezaného tabáku. Žena nebyla schopna ke zboží předložit jakýkoli doklad, který by prokazoval řádné zdanění. Později řekla, že tabákové výrobky veze z Polska, kde je koupila od přibližně čtyřicetiletého muže za devatenáct tisíc korun,“ řekl k případu mluvčí Celního úřadu pro Olomoucký kraj David Kubenz.

Daňový únik je předběžně vyčíslený na 30 520 korun. Seniorka je prověřována kvůli podezření ze spáchání trestného činu krácení daně a také z porušování práv k ochranné známce a jiným značením. „V případě prokázání viny jí hrozí dvanáct měsíců až pět let vězení, případ nadále řeší odbor pátrání Generálního ředitelství cel,“ dodal David Kubenz. (mak)