Taková změna se významně dotkla nejen cizinecké policie, ale i budov na hraničních přechodech. Některé obce na severu Olomouckého kraje, již daly najevo zájem o jejích spravování.

„Stát se nejprve chystá nabídnout tyto objekty ministerstvu vnitra a celní správě a poté zdarma i krajům nebo obcím. Pokud nebudou mít zájem, osloví Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který nyní s majetkem hospodaří,“ vysvětlila mluvčí úřadu Jana Lysá.

Bezplatný převod obce vítají, jsou tak limitovány pouze podmínkou desetiletého využívání objektu ve veřejném zájmu. V Mikulovicích na Jesenicku požádali o využívání pohraničních objektů již před rokem.

„Pokud se podaří domluvit na výhodných podmínkách, chtěli bychom objekt využít buď pro nové byty, nebo také v sociální oblasti. Například pro rozšíření činnosti poradenského střediska Soužití 2005 o.p.s., které naše obec provozuje,“ vysvětlil starosta Mikulovic Ivan Dost (nez.).

Otevření hranic ale dává také prostor k bližšímu propojení se sousedními zeměmi. „Polská strana nás kontaktovala s nabídkou na spojení lesoparku u města Glucholazy cyklostezkou s jeho českou částí. Nutnost projet hranice po oficiálním přechodu totiž doposud znamenala více než desetikilometrovou zajížďku. Pro nás by zase bylo zajímavé vytvořit u Kolnovic rozhlednu, kterou by mohli využívat i polští návštěvníci. Všechno je ale zatím předmětem dalších jednání,“ svěřil se s plány do budoucna Dost.

O majetek celníků se zajímá i vedení města Zlaté Hory, tam je ale způsob jeho využití ještě nejasný. „Rada zatím schválila záměr na využití těchto budov, čeká nás ale ještě jednání o konkrétních podmínkách. Jednáme také o vlastním provozu, který je limitován veřejným zájmem,“ uvedl starosta Zlatých Hor Milan Rác (nez.).

Policisté začnou hraniční přechody opouštět od ledna příštího roku. Jedinou vnější hranicí tak na severní Moravě zůstane letiště Leoše Janáčka v Mošnově na Ostravsku.

„Odbavování bude probíhat zvlášť pro země schengenského prostoru a zvlášť pro ostatní země. Cestující z těchto takzvaných třetích zemí se budou muset prokazovat platným cestovním dokladem,“ informovala mluvčí cizinecké policie Daniela Vlčková.

Očekávaná reorganizace se dotkne bezmála poloviny příslušníků cizinecké policie v Ostravě, kteří se přesunou k jiným policejním složkám.

„Ze současného stavu bude převedeno 435 policistů například na různá obvodní oddělení, k dopravní policii a podobně. 105 policistů do konce prosince pak odejde do civilu. U Oblastního ředitelství cizinecké policie v Ostravě zůstane ve službě celkem 581 policistů,“ doplnila Vlčková.

Policisté odcházející z hraničních přechodů posílí také obvodní oddělení a dopravní inspektoráty v pohraničí, aby tím kompenzovali snížení počtu bezpečnostních složek daných regionů.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika