Ve středu dům zkontrolovali zástupci litovelského stavebního úřadu společně se statikem. Ten vyhodnotí, jestli poničená část půjde k zemi. Vlastník nemovitosti se k explozi a stavu domu odmítl vyjadřovat.

Podle prvotních informací došlo v sobotu odpoledne v bytovém domě v centru Litovle k výbuchu plynu. Ve dvorním traktu, kde došlo k explozi, měli bydlet uživatelé drog. Místní proto začali spekulovat o tom, že plyn to nebyl.

Při výbuchu byl zraněn jeden člověk, a to nájemník bytu. S rozsáhlými popáleninami jej záchranáři letecky transportovali do ostravské nemocnice. Jeho stav byl vážný, ale stabilizovaný.

Čeká se na vyhodnocení

Místo ohledali kriminalisté, na místě byl i specialista z odboru kriminalistické techniky a expertíz, vyšetřovatel hasičů a policejní psovodi se psy na vyhledávání ohnisek požárů a návykových látek.

„Stopy, které byly na místě zajištěny, byly odeslány specialistům za účelem provedení expertiz s tím, že se čeká na vyhodnocení,“ sdělila ve středu policejní mluvčí Petra Vaňharová.

Domem v ulici 1. máje otřásl výbuch v sobotu kolem 17:30. Na místě zasahovaly všechny složky Integrovaného záchranného systému Olomouckého kraje.

V domě v centru Litovle vybuchl plyn, 25. září 2021
Výbuch v Litovli šetří jako možné obecné ohrožení. Explodovala "neznámá látka"

„Podle dosavadních poznatků nezjištěným způsobem došlo k detonaci neznámé látky v bytové jednotce domu,“ uvedl v pondělí policejní mluvčí Libor Hejtman.

Vlastník domu odmítl k výbuchu a jeho následkům cokoliv sdělit.

„Nebudu se k tomu vyjadřovat. Děkuji. Má to kriminálka,“ řekl Deníku podnikatel z Olomouce.

Dům zkontroloval statik

Bytový dům, zejména jeho poškozenou část ve dvorním traktu, ve středu dopoledne zkontrolovali zástupci litovelského stavebního úřadu společně se statikem.

„Dále budeme postupovat dle výsledku statického posouzení, podle stavebního zákona,“ uvedla Ludmila Šmakalová vedoucí odboru výstavby městského úřadu.

Neodhalili podle ní žádný další závažný problém, který by nájemníkům ostatních bytových jednotek znemožňoval jejich bezpečné užívání.

Při explozi došlo k devastaci střechy a vnitřních prostor bytového domu a k poškození dvou vozidel zaparkovaných pod bytovou jednotkou. Policie vyšetřuje případ pro podezření z trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti, na které trestní zákoník stanoví trest odnětí svobody na šest měsíců až pět let.