Spolu s Čechem slyšeli osvobozující verdikt i další hokejoví funkcionáři – Josef Binar a Jaroslav Beck. „Rozhodnutí nabylo ihned po vynesení rozsudku právní moci a není možné proti němu podat odvolání,“ uvedl mluvčí vrchního soudu Petr Angyalossy. „Je to pro nás satisfakce a pocit poděkování všem, co v nás měli důvěru. Život posledních let byl pro nás členěn jednotlivými předvolánkami. Nakonec se ukázalo, že zloděj křičel, chyťte zloděje,“ řekl po včerejším stání odvolacího soudu Pavel Čech.

Soud s Čechem a dalšími společníky se táhl pět let. Podle obžaloby v polovině devadesátých let nezákonně převedli milionový závazek z občanského sdružení HC Olomouc na akciovou společnost hokejového klubu. Za to v únoru 2004 někdejší ekonom hokejového klubu Josef Binar dostal tříletou podmínku. Čecha tehdy soud poslal na čtyři roky za mříže. Protože si navíc podle obžaloby v roce 1995 u České spořitelny vzal úvěr ve výši 30 milionů, kterým hodlal přeúvěrovat svůj sedmadvacetimilionový závazek vůči bance z roku 1993. Exmanažera HC Olomouc Jaroslava Becka soud už v roce 2004 zprostil viny.

V dalších letech se ve sporu odvolávali střídavě obžalovaní a státní zástupce. Čech byl šéfem olomouckého hokeje v devadesátých letech, kdy také klub získal historicky první titul mistra České republiky. Právě z této doby pocházejí sporné kroky vedení HC Olomouc, které vyustily v žalobu. Klub se nakonec dostal do neřešitelných finančních potíží a v roce 1997 prodal licenci na Extraligu do Karlových Varů. „Krajské město by si extraligu zasloužilo. Současné sportovní výsledky tomu však neodpovídají,“ řekl včera Čech, který po odchodu z Hané působil v klubech na severu Moravy a ve Slezsku. Tvrdí, že se napřed musí znovu vybudovat mládežnická základna.