„Situace je téměř kritická a nevidíme sebemenší náznak zlepšení. Minulý měsíc bylo zpožděno pět desítek spojů o více než patnáct minut, některé vlaky byly dokonce odřeknuty, takže vůbec nevyjely,“ uvedl krajský radní Petr Polášek (ODS).

Nejhorší je situace na trati Nezamyslice-Prostějov-Olomouc a na Hranicku. „Osobně je mi to líto, protože se snažíme dostat cestující z autobusové dopravy spíše na železnici,“ řekl Polášek.

Pokutu kraj paradoxně vyměří na základě hlášení, které hejtmanství poskytují samotné dráhy.

„Je to jedna promile z měsíčních záloh za každý zpožděný spoj,“ popsal mechanismus výpočtu Polášek.

Kraj totiž doplácí ČD měsíčně přes 25 milionů korun na pokrytí ztráty mezi cenou jízdenky a skutečnými náklady. Od počátku roku do konce září meškalo 216 spojů.

„Nejsou mezi nimi započítány vlaky, které opozdila stavba koridoru,“ upřesnil radní. Pokuta se netýká ani rychlíků.

Na stálá zpoždění si stěžují lidé i na krajském úřadě. Byly jich už desítky. Zpoždění vadí i železničářům, pokud se ocitnou v roli cestujících.

„Když cestuji dlouho a daleko, tak je to někdy o nervy. Vnímám to špatně, přijedu pozdě, ale dokážu to pochopit,“ tvrdili dva z nich, jména ale uvést nechtěli. Přesto věří, že zpoždění mají nějaký oprávněný důvod.

Mluvčí drah Ondřej Kubala zpoždění nekomentoval. Tvrdí ale, že kraj ČD doposud nezaplatil sto milionů korun.

„Za zajištění dopravní obslužnosti nám kraj zaplatí asi o třetinu méně, než kolik nás tato služba prokazatelně stojí. Za ujetý kilometr letos dostaneme dokonce méně než v roce 2005, protože kraj dlouhodobě zvyšuje rozsah své objednávky. Peníze nám pak pochopitelně schází, takže nemůžeme například investovat do obnovy vozového parku,“ uvedl Kubala s tím, že železnice má dražší provoz než autobusy.

Nezamyslice - Olomouc:Lidé už raději jezdí autobusem

PROSTĚJOV - Opakovaná zpoždění na trase z Nezamyslic do Olomouce už připravila dráhy o řadu cestujících.

„Nedávno jsem se přestěhovala z Plumlova do Kostelce na Hané. Protože pracuji jako servírka v Prostějově, zdálo se mi mnohem pohodlnější jezdit vlakem než autobusem, který bývá přeplněný. To jsem ale netušila, že cesta bude místo deseti minut trvat tři čtvrtě hodiny. Když se to stalo potřetí, rozhodla jsem se přece jen pro autobus,“ prohlásila mladá žena.

Do zaměstnání jezdí z Prostějova do Olomouce Eva Kloudová. Také ona už dala prý natrvalo přednost autobusu.

„Vlakem jsem na této trase jezdila do škol a do zaměstnání osm let. Odradila mě ale ta věčná zpoždění, kdy jsem na spoj čekala skoro hodinu. Zpoždění deset až patnáct minut byla přitom naprosto normální,“ uvedla.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika