Novinkou je například nový systém slev u čipové In-karty, žákovskou traťovou jízdenku lze pořídit nejen týdenní, ale i měsíční a čtvrtletní. Zpáteční sleva pak už není 10, ale pouze 5 procent.

Zmatky na přepážce zažila již dříve rodina z Olomouce, která v polovině října odlétala na dovolenou z Prahy.

„V Olomouci jsme si chtěli koupit vlakovou jízdenku do hlavního města. Obsluha pokladny nám řekla, že můžeme využít jízdenku i na přímou autobusovou dopravu na letiště, kterou nabízejí dráhy. Bohužel mi už nebyla schopná popsat, jak akce funguje, kde na letišti mi doklad označí a další věci. Nakonec jsem kvůli nedostatečným informacím nabídku nevyužila, koupila jízdenku pouze se skupinovou slevou a na letiště jsme jeli taxíkem,“ popsala Nora Nováková.

Nyní by už podobné komplikace nastat neměly.

„Dělali jsme mezi pasažéry průzkum a zjistili jsme, že se v systému příliš neorientují. Některé nabídky se navíc, zjednodušeně řečeno, chovaly kanibalisticky, tedy že některé pohltily jiné. Proto jsme se rozhodli, že systém upravíme. Zaměstnanci budou dostatečně proškoleni, aby dovedli cestujícím plně poradit,“ uvedla Kateřina Šubová, regionální mluvčí ČD.

SporoTiket mezi 114 městy

Mezi cestujícími převládá vědomí zejména o slevě zpáteční, která nyní činí 5 procent úspory.

Hojně využívané je také zvýhodnění pro skupiny, při níž jedou dva cestující se slevou 25 procent, třetí a případný další pasažér za poloviční cenu obyčejné jízdenky.

U jednodenních cest je přitom možné využít takzvaný SporoTiket Česko.

„Slučuje v sobě bývalé nabídky eLiška a SporoTiket. SporoTikety Česko si mohou koupit i lidé bez In-karty. SporoTikety budou v prodeji ve třech cenových úrovních, nejlevnější budou jízdenky koupené 60 až 6 dnů předem, o něco dražší budou jízdenky zakoupené 6 až 2 dny dopředu a nejméně ušetří ten, kdo si jízdenku koupí těsně před odjezdem. Se zákaznickou slevou na In-kartě budou ceny ještě nižší. Jízdenky jsou určené pro cenově výhodné cestování mezi 114 vybranými městy České republiky. Cestovat je možné vždy do nebo z krajského města a také mezi krajskými městy navzájem, přičemž vzdálenost mezi těmito sídly musí činit alespoň 51 kilometrů,“ popsala Šubová.

Po kraji výhodněji s NetRegionem

Kdo se chystá cestovat celý den v rámci jednoho kraje, má k dispozici výhodu v podobě jízdenky ČD Net Region, dříve REGIONet, která pro přepravu v rámci Olomouckého kraje stojí 175 korun.

Nabídky se dá využít i v rozsahu celé České republiky, kdy poukaz ČD Net stojí na jeden den 550 korun.

Pro jízdu o víkendech a státních svátcích funguje akční nabídka SONE+.

„Velmi oblíbenou je právě cestování se SONE+ a SONE+Region jízdenkou, která je určená pro cestování rodin s dětmi. U ní často docházelo ke špatnému využití, kdy ji kupovaly skupiny dospělých, přitom jízdenka slouží maximálně pro dva dospělé,“ řekla Šubová.

Za 550 korun ji mohou využít lidé po celé republice, v rámci kraje rodiny přijde na 225 korun.

Veškeré informace získají cestující u zaměstnanců ČD, na internetu či na telefonní lince Kontaktního centra ČD.