Čarodějné kruhy vytvářejí v trávě různé druhy hub, například špičky nebo pečárky. Jedná se o přirozený růst některých druhů. Několik jich je patrných například na okraji Čechových sadů.

Rarita: muchomůrka Vittadiniho

Ve Smetanových sadech je zase vidět rarita – muchomůrka Vittadiniho. V jednom místě roste v řadě jako podle pravítka.

V České republice se tato sněhobílá muchomůrka vyskytuje pouze na několika lokalitách, na Moravě kromě Olomouce u Pohořelic a Znojma.

Lupenatých druhů hub už roste v olomouckých parcích celá řada. Třeba pečárka neboli žampion zápašný. Ta může způsobovat trávicí problémy. Pozná se podle toho, že žloutne, když do nohy škrábneme nehtem. Dalším znakem, který by měl odradit od konzumace, je zapáchání houby po karbonu při jejím tepelném zpracování.

Pomůže mykologická poradna

Kdo si není jistý, neměl by plodnice vůbec sbírat nebo exemplář odnést do mykologické poradny, kde odborníci určí, o jaký druh hub se jedná.

„Bylo sucho a v poradně prázdno, ale už to začne. Právě pečárky zápašné z parků nosí lidé hodně. V městských parcích však nedoporučujeme houby sbírat vůbec, toto prostředí není ideální, některé druhy kumulují škodliviny v podobě těžkých kovů,“ poukázal Libor Mazánek z Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje.

Olomoucká mykologická poradna je otevřena každé pondělí od 6 do 17:30 hodin ve Vlastivědném muzeu v Olomouci.

Vysoká až velmi vysoká. Deště v Olomouckém kraji zvýšily pravděpodobnost růstu hub.Vysoká až velmi vysoká. Deště v Olomouckém kraji zvýšily pravděpodobnost růstu hub.Zdroj: Deník/VLP Externista