Čápy, nejprve samce, hlásili lidé v minulém týdnu na hnízdech v Bohuňovicích, Unčovicích, Domašově nad Bystřicí, Hlušovicích, Dlouhé Loučce nebo Brodku u Přerova.

„Jeden stojí na hnízdě,“ zapsalo do digitálního formuláře ornitologické společnosti například Zemědělské družstvo Unčovice s datem 27. března. Den nato už pečlivě připsalo přílet samičky.

Ve stejný den, tedy ve čtvrtek 28. března, přiletěl čáp na hnízdo do bývalého Mostního obvodu Českých drah v Brodku u Přerova.

„Jelikož bývalé hnízdo majitel zboural, musel postavit náhradní hnízdo, kde čápi hnízdí přes deset let. Je radost je pozorovat. Sleduji je deset let,“ napsal redakci Deníku Jan Teimer a přiložil pěkné fotografie čapích milenců. „Přilétají vždy okolo 20. března. Když přiletí, tak už bude jaro. Každý rok vyvedou tři až čtyři mladé,“ informoval.

Hlasité námluvy

Milostné hry již svádějí páry v Unčovicích a na dalších hnízdech. Během námluv čápi hlasitě klapou. Zhruba do týdne samice snese vejce. Na nich pak sedí v průměru 33 dní. Mláďata jsou krmena dva měsíce.

„Čápi si bývají věrní, ale jako téměř všude i u nich mohou během jarních námluv propukat dramatické manželské konflikty, které někdy končí v krvavým zraněním a výměnou partnera,“ poukázali na hormony nabitou zajímavost ornitologové na svém webu.

Letošní extrémně teplý únor a slunečné březnové dny uspíšily návrat čápa bílého zpět do Česka. Česká společnost ornitologická (ČSO) již počátkem března informovala o desítkách obsazených hnízd. Hlavně na západě republiky.

„Čápi, kteří hnízdí na západě Česka, se tradičně vracejí nejdříve. Jde zejména o ptáky, kteří migrují takzvanou západní tahovou cestou a mnohdy zimují v jihozápadní Evropě či Německu, takže to pak mají na hnízda blíž než ti, kteří využívají východní tahovou cestu přes Turecko až do jižní Afriky – jejich přílet očekáváme v průběhu března a dubna,“ vysvětlila Gabriela Dobruská, která v ČSO koordinuje program Čapí hnízda.

Letos, po 10 letech, probíhá mezinárodní sčítání čápů bílých, které má za cíl zjistit, jak  se čápům daří v jednotlivých státech celého jejich hnízdního areálu.

„Díky unikátním datům od mnoha dobrovolníků v programu Čapí hnízda víme, že populace čápů bílých v Česku je stabilní. Ale bude velmi zajímavé zjistit, jak jsou na tom čápi v jiných státech, kde každoroční sledování čápů systematicky neprobíhá,“ poukázala Dobruská.

Lidé mohu zapsat svá pozorování, i když čápa neuvidí, na stránce www.birdlife.cz/capi.

Kdo nemá možnost vyrazit za čápy do terénu, může je sledovat prostřednictvím kamer. Na Olomoucku je takto už roky dostupné dění na komíně v Dlouhé Loučce.