Společnost dostala na nevyužívaný areál mezi Klášterním Hradiskem a Gorazdovým náměstím slevu pět milionů korun s podmínkou, že na místě vydrží deset let.

Radnice si tím chce zajistit, že zahraniční odborníci nebudou kvůli chybějící mezinárodní škole uvažovat o jiném městě. Vzdělávací zařízení má být zároveň atraktivní pro investory.

V části budov v Sokolovské ulici byla škola v nájmu již před prodejem, dosavadní pronajímané městské prostory v Rooseveltově ulici přestávaly stačit.

Rada tedy dostala na stůl žádost, kterou následně schválili i zastupitelé. Cena byla zhruba 2,8 milionu korun.

„Prodej jsme vnímali jako efektivní krok, protože je to jediná taková instituce v kraji a také proto jsme předložili návrh na uplatnění podpory de minimis ve výši pět milionů korun v souladu s nařízením Evropské komise," řekl náměstek primátora Filip Žáček (ČSSD).

Ostraha a údržba za milion ročně

Jiné nabídky na odkoupení podle něj nepřišly. Škola navíc do zázemí investovala několik milionů korun.

„Objekt byl pro město dlouhodobě zbytný a měl problém najít uplatnění. Ostraha a údržba areálu nás stála víc než milion ročně," dodal majetkoprávní náměstek.

Škola přesun potřebovala, protože tlak na místa byl velký. Ne vždy mohla společnost uspokojit poptávku.

„Rozšíření kapacity vítáme i s ohledem na ekonomický rozvoj v regionu. Hovořilo se o letišti v Bochoři, kde vznikne průmyslová zóna a město a kraj musí pomáhat vytvářet infrastrukturu pro vzdělávání. Pokud by tam nebo kamkoli jinam v dojezdové vzdálenosti vstoupil zahraniční investor, potřebuje, aby děti zaměstnanců chodily někam do školy," vypíchl ředitel Petr Pospíšil přednost česko-britské školy a školky.

Děti cizinců, co v Olomouci pracují

Dohromady teď mateřinku, první a druhý stupeň navštěvuje téměř devadesát dětí.

Asi pětina z nich má za rodiče cizince, kteří do regionu přišli za prací. I to byl pro město argument, proč uplatnit slevu.

„Díky této nabídce se podaří v Olomouci vytvořit velice dobré zázemí pro odborníky ze zahraničí. Protože Česko Britská škola vyučuje podle britských akreditačních programů, je tedy plně kompatibilní a vyhledávaná. Učí v anglickém jazyce a mají o ni zájem zahraniční pracovníci zaměstnaní ve firmách v Olomouci a okolí," sdělil primátor Antonín Staněk (ČSSD).

Vzpomněl, že při jednáních se zástupci agentury pro podporu podnikání a investic CzechInvest o oživení starých průmyslových areálů zazněla zmínka o důležitosti podobné školy.

„Olomouc je poptávaným místem mezi zahraničními odborníky a podniky a jedno z témat, na která se ptají, je infrastruktura služeb, zejména vzdělávacích," dodal s tím, že mezinárodní předškolní a základní vzdělání je jen v Ostravě, v Brně a v Praze.

Uvažovalo se o přesunu charity

Strany se při prodeji dohodly na podmínce, že škola bude na novém místě působit nejméně deset let.

„To je pro nás rozumná doba. Navíc přemýšlíme také o přesunu školky z Rooseveltovy ulice, abychom naše působení centralizovali. Zatím jsou tam ale překážky týkající se severního spoje a územního plánu, které se musejí nejdříve vyřešit," připomněl ředitel školy rezervu pro trasu možné silnice.

„Jednáme o zpřesnění trasy komunikace, aby objekty pokud možno zůstaly zachovány a mohli jsme tam přesunout školku," doplnil.

Radnice předpokládá, že prodá i zbývající objekt. Kapacita školy a školy by narostla na přibližně sto dvacet dětí.

Areál v Sokolovské ulici je prázdný od doby, co se před několika lety Ústav experimentální botaniky AV ČR přesunul na pracoviště v ulici Šlechtitelů.

Jednu dobu se na radnici objevily úvahy, že by bylo možné nabídnout prostor charitě k přesunutí denního centra z Wurmovy ulice právě ke Klášternímu Hradisku. Ke stěhování ale nedošlo.