„Za čtyřicet let u dráhy jsem srazil pět lidí. První byl desetiletý kluk, který podjel závory a spadl na koloběžce pod parní lokomotivu. Právě jsme očekávali rodinu a bylo to něco otřesného. Kdykoliv jsem pak přes to místo jel, tak mi to onu událost připomnělo,“ vyprávěl muž.

Do Olomouce přicestoval strojvůdce ze Západních Čech v pondělí ve speciálním vlaku, který varuje před nebezpečím na kolejích. V jednom z vagonů spolu se synem představoval svou rozsáhlou sbírku s tematikou železnice.

Více: Preventivní vlak ukázal drastické následky nehod

„Druhý byl sebevrah, třetí voják, který šel rozjařený a nějaké houkání vůbec nevnímal. Další byla devětaosmdesátiletá babička, která šla na hrob své dcery, a kdyby udělala jeden krok rychleji, tak ji vlak jen odhodil. Pátý přejetý byl sebevrah a skončil se životem na první svátek vánoční,“ pokračoval pětašedesátile­tý muž.

Později se dozvěděl, že to byla žena, která se těsně před vánocemi dozvěděla, že má rakovinu a do konce života jí zbývá měsíc.

„To byl jediný případ, který jsem pochopil,“ podotkl strojvůdce.

Některé příběhy jsou však jen stěží uvěřitelné.

„Stalo se to asi před patnácti lety. Končili jsme ve Starém Plzenci, zamykáme vlak a najednou se nad ním zablesklo. Ženu se k tomu místu a na zemi ležel kluk. Bylo mu šestnáct let a šel si zapálit od troleje cigaretu. Dostal okamžitě první pomoc, takže to naštěstí přežil, ale ruku má upálenou i chodidlo,“ dodal.