Do výběrového řízení na velitele šternberské městské policie se v uplynulých týdnech přihlásili jen dva zájemci. Jednoho z nich město vyřadilo, protože nesplnil požadavky na kvalifikaci.

„Druhého z uchazečů – bývalého kriminalistu Libora Šamšulu prověřila výběrová komise. Na středečním zasedání zastupitelstva pro něj hlasovalo sedmnáct z osmnácti zastupitelů. Pan Šamšula oficiálně nastoupí v pondělí 27. dubna," uvedl starosta Stanislav Orság.

Novým velitelem šternberské městské policie se ale Libor Šamšula stane až za několik měsíců.

Zatím je takzvaným strážníkem-čekatelem. Nejdříve totiž musí absolvovat školení, složit zkoušky a získat osvědčení ministerstva vnitra.

„Pak se teprve může stát strážníkem a také velitelem městské policie. Od příštího týdne se bude seznamovat s fungováním městské policie, dostane také část pravomocí. Výhodou je, že z předchozí praxe dobře zná legislativu a místo desetitýdenního školení mu stačí jen týdenní kurz," dodal starosta.

To, že výběrová komise a později také zastupitelé měli na výběr pouze z jediného kandidáta, nepovažuje šternberský starosta za problém.

„Je sice nepříjemné, že se uchazečů přihlásilo tak málo, na druhou stranu byl pan Šamšula velmi kvalitním kandidátem. Fyzické testy zvládl výborně, dokonce překonal nastavené limity. Podle psychologického posudku má předpoklady pro vedení kolektivu několika desítek lidí. Navíc je to zkušený policista s dobrou znalostí místního prostředí," popsal důvody výběru jediného z uchazečů Stanislav Orság.

Lidé nemají ve strážníky důvěru

Vedení města je přesvědčeno o tom, že se priority městské policie ve Šternberku musí co nejdříve změnit. Z průzkumu, který si město nechalo zpracovat, vyplynulo, že občané nemají v místní strážníky důvěru.

„Tu si budou znovu získávat. Nový velitel musí stmelit kolektiv, který je po aférách z posledních týdnů narušený. Je třeba městskou policii pozvednout na vyšší úroveň. Strážníci by neměli jen řešit parkování a dopravní značky, ale věnovat se sociálně vyloučeným lokalitám, řešit rušení nočního klidu a další problémy, které občany trápí," dodal starosta.

Zastupitelstvo Šternberka se na středečním zasedání zabývalo také obsazením postu radního, kterého se k 1. dubnu vzdal dosavadní velitel městské policie Pavel Pospíšil. 1

Novou členkou rady se za sdružení nezávislých kandidátů Společně pro Šternberk a politického hnutí ANO 2011 stala Iveta Káňová. Z osmnácti přítomných zastupitelů jí hlas dalo patnáct z nich.

650 tisíc z parkovného¨zmizelo

Bývalý velitel městské policie Pavel Pospíšil skončil ve funkci začátkem března, pozici přitom zastával přes dvacet let. Jeho odchod uspíšila aféra se zmizením 650 tisíc korun z parkovacích automatů.

Město podalo trestní oznámení na neznámého pachatele, zpronevěru už několik týdnů prošetřuje policie. Zatím však nepadlo žádné obvinění.

„Věc je stále ve stadiu prověřování, dosud není ani přesně vyčíslena škoda způsobená městu. Jakmile vyšetřování ukončíme, budeme veřejnost informovat," sdělila krajská policejní mluvčí Jitka Dolejšová.

VÍCE: Exšéf strážníků prý prohrál parkovné v hernách. Radnice postrádá statisíce