Budova základní školy v Třebčíně je už téměř tři desítky let využívaná k jiným účelům.

„Sloužila jako skladovací prostory a zázemí místních technických služeb. Už od roku 2015 jsme se zabývali tím, jak objekt využít. Bývalou školu přestavujeme na novou hasičskou zbrojnici pro zdejší dobrovolnou jednotku, která má v naší obci dlouholetou tradici. Hasiči léta využívají stávající zbrojnici, ale její stav už nevyhovuje kapacitně ani po technické stránce,“ popsal starosta Jakub Chrást.

Starosta Lutína Jakub Chrást
Chystáme cyklostezku i park, říká starosta Lutína. Co stavební pozemky?

V přízemí budovy bude denní místnost se sociálním zařízením, takzvané špinavé a čisté šatny pro hasiče a nebude chybět ani dílna, prostor pro oplachování hadic a velká garáž pro cisternu. Samostatným vchodem se pak bude vstupovat do prvního patra, kde vznikne prostorný sál pro pořádání kulturních a společenských akcí.

„Sál bude bezbariérový, schodiště do patra má být vybaveno plošinou pro vozíčkáře. Počítá se také se zázemím, sociálním zařízením a bezbariérovou toaletou. Půdní prostory budou připraveny tak, aby tam bylo v budoucnu možné vybudovat například nouzové byty nebo klubovnu,“ sdělil starosta.

Stavební práce začaly koncem ledna, hotové mají být koncem října. Náklady dosahují téměř třiceti milionů korun bez daně z přidané hodnoty.

„Podařilo se nám získat dotaci čtyři a půl milionu od generálního ředitelství hasičského záchranného sboru. Dvěma miliony korun přispělo také hejtmanství. V nejbližších dnech budeme podávat žádost o dotaci z národního plánu obnovy a na kulturní sál ještě požádáme o příspěvek ministerstvo pro místní rozvoj,“ popsal různé zdroje financování Jakub Chrást s tím, že obec si na tuto investiční akci našetřila ze svého rozpočtu a díky tomu si na novou zbrojnici nemusí brát úvěr.