Cyrilometodějská teologická fakulta UP nechá projít rekonstrukcí někdejší vysokoškolskou kolej Marie Kudeříkové a promění ji v Centrum vědy a výzkumu .

„Za poslední čtyři roky se náš vědecký výkon zhruba zdvojnásobil. Potřebujeme prostor, kde by mohli být všichni naši doktorandi a vědečtí pracovníci pohromadě. Nyní jsou rozesetí po různých místech, mimo jiné v pronajatých prostorách na třídě 1. máje, které budeme moci po kolaudaci budovy v Kateřinské ulici uvolnit,“ vysvětlil děkan fakulty Peter Tavel.

Zrekonstruovaná budova nabídne učebny, pracovny, poradensko-terapeutické prostory nebo odbornou laboratoř.

Hotovo do konce roku

Stavební práce se kromě interiéru dotknou také vnější podoby. Podle návrhu olomouckého studia Ječmen se objektu částečně vrátí historická podoba.

Hlavní vchod bude přesunut do věže na rohu budovy, v níž vznikne podkrovní kaple zasvěcená svaté Kateřině.

„Kaple symbolicky korunuje celou budovu, a to v podobě obnovené nárožní helmice. Ta se ovšem neomezuje na historickou citaci, ale do harmonického celku rekonstruované stavby přináší velkorysý novotvar, který toto urbanisticky exponované místo vhodně dotváří,“ okomentovali návrh malé svatyně Lukáš Blažek a Vojtěch Jemelka, autoři přestavby ze studia Ječmen.

Práce za 40 milionů korun začnou v dubnu a hotovo má být do konce letošního roku.

Cyrilometodějská teologická fakulta Univerzity Palackého získala na rekonstrukci dotace od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR v rámci Informačního systému programového financování.