V úterý odpoledne však mají politické strany poslední možnost odevzdat seznamy s kandidáty. Při jejich sestavování již tradičně lovily v univerzitním rybníku, ale i ve vodách umění či sportu.

Zdaleka ne všechny oslovené osobnosti však na nabídku kývly. K osloveným, kteří kandidovat odmítli, patří i bývalý šéf olomoucké fotbalové Sigmy a místopředseda Českomoravského fotbalového svazu Jiří Kubíček.

Ten potvrdil, že nabídku od jednoho z politických subjektů skutečně dostal.

„Přišla v době, kdy jsem ještě byl v Sigmě. Pro funkcionáře působící v tělovýchovných organizacích je angažmá v politice složitá věc. Tyto organizace by měly být apolitické. Je pravda, že například hokejista Jiří Šlégr šel do politiky. Učinil tak ale až po ukončení kariéry,“ připomněl Kubíček.

Která strana s nabídkou přišla, Kubíček neprozradil. Pouze naznačil, že ani ideově mu nebylo příslušné uskupení blízké.

Podle zjištění Deníku jej vábili komunisté. Kubíček a jeho rodina přitom měli za minulého režimu problémy.

Brückner: Nikdo mě nekontaktoval

Podle některých spekulací, které se vyrojily v kuloárech politických stran a objevily se v některých médiích, měl návrh jedné strany odmítnout i bývalý trenér národního fotbalového týmu Karel Brückner.

Kouč však spekulace vyloučil a označil je za „virtuálně hypotetické“.

„Žádnou nabídku jsem neodmítl, protože mě ani nikdo nekontaktoval. Nevím, kde se tyhle zvěsti vzaly. Často dostávám otázky ohledně mého trenérského angažmá v nejrůznějších zemích, které nemají žádný reálný základ. Toto je podobné, jen se spekulace ze světa sportu přesunuly do politiky,“ reagoval Brückner.

Dosud v olomouckém obvodu vynesly do senátorských křesel hlasy voličů výhradně osobnosti vzešlé z univerzitního prostředí. I tentokrát se proto partaje snažily pro senátní i komunální volební klání oslovit osobnosti z akademického světa.

Ty sice o nabídkách mlčí, z dostupných informací však vyplývá, že v hledáčcích stran se ocitla například bývalá prorektorka Ludmila Lochmanová nebo někdejší náměstek ministra školství Jakub Dürr.

Místo bývalého rektora primáře

Konkrétně TOP 09 původně marně lákala na senátní kandidátku bývalého rektora olomoucké univerzity Lubomíra Dvořáka.

Nakonec však tato strana vyslala do boje o senátorské křeslo primáře chirurgického oddělení v Baťově nemocnici ve Zlíně Jiřího Kleina, který je také profesorem olomoucké univerzity.

Toho možná podpoří i Věci veřejné, zástupci obou stran však dosud o volební spolupráci jednají. Podle politologa Pavla Šaradína by domluva TOP 09 a VV na společném kandidátovi výrazně zvyšovala Kleinovu šanci na úspěch.

„On sám není politicky, společensky ani kulturně známou osobností v Olomouci a možná ho trochu diskvalifikuje i fakt, že není z Olomouce, kde je osmdesát procent voličů. Společná nominace by pro něj byla velkým plusem,“ míní Šaradín.

Kandidát Pavel Nováček, kterého společně nasadili lidovci se Stranou zelených, pochází pro změnu z přírodovědecké fakulty.

„Kdyby se menší strany shodly na jednom kandidátovi, určitě by to pro ně bylo výhodnější, takto tříští síly. Pavel Nováček je v univerzitním prostředí velice známý a řada lidí z této oblasti ho bude volit. Je ovšem otázka, zda to bude stačit k úspěchu,“ uvedl Šaradín.

Hálek: Škoda, že soupeři jsou ze stejné univerzity

A co říká na své soupeře „vyzyvatel“ Jan Hálek?

„Návrhy politických stran musím samozřejmě přijmout, protože mi nic jiného nezbývá, ale přiznávám, že to není lehké. Je určitě škoda, že se utkají osobnosti z jedné univerzity,“ myslí si senátor.

Jeho sok Klein je dalším z lékařů, kterých je už tak v horní komoře velký počet.

„Nevidím v tom problém. Lékaři jsou zodpovědné osoby. Voliči nevybírají jen kvůli titulu, ale protože respektují osobnosti, které dělají řádně svou práci,“ řekl Klein.