Zahrady i barokní zeď obepínající areál v současnosti patří Olomouci.

Městské zastupitelstvo minulý týden posvětilo prodej obou částí vojenské nemocnici za cenu pět milionů korun.

„Magistrát pouze poskytne pozemky, na následující rekonstrukci zahrady se nijak podílet nebude,“ uvedl Michal Folta z tiskového odboru radnice.

„Proto podnikneme nezbytné kroky, abychom pozemky získali co nejdříve,“ reagoval ředitel VNO Martin Svoboda.

Sad, relexační zóna i hřiště

Nemocnice by ráda v areálu vybudovala park pro své pacienty a návštěvníky.

Celkové náklady na jeho výstavbu jsou odhadovány na 18 milionů korun.

Obnova barokní zdi obepínající areál si vyžádá zhruba dalších 12 milionů.

„Chceme rekultivovat stávající sad, vybudovat relaxační zónu pro pacienty či plochu pro nenáročné kolektivní hry klientů střediska léčby závislostí,“ objasnil Svoboda.

Finance na stavbu bude vedení nemocnice čerpat jak z vlastních zdrojů, tak z prostředků zřizovatele, jímž je ministerstvo obrany. VNO požádala o dotaci přímo resort obrany na nákup zahrady o rozloze 2,4 hektaru.

„Ministerstvo obrany žádost podpořilo. Letos bude z důvodu časově delšího procesu nabytí, který byl závislý na rozhodování zastupitelstva města, realizován pouze výkup pozemku,“ sdělil Jiří Caletka, mluvčí ministerstva.

Volně přístupná

Podle ředitele nemocnice Martina Svobody počítá záměr i s řešením špatných možností parkování.

Nyní parkují návštěvníci i pacienti Klášterního Hradiska s automobily na silnici, zákazech stání i trávnících okolo.

„Situace je neúnosná, proto vybudujeme nová místa. Představovali bychom si plochu z kvalitních zatravňovacích dlaždic,“ řekl Svoboda.

Východní část areálu prelátských zahrad pak plánuje vedení vojenské nemocnice zatravnit a využívat jej ke cvičení sil integrovaného záchranného systému.

Součástí úprav bude i připomenutí hudebního pavilonu, jež v areálu stával.

„Místo něj postavíme jednoduchý altánek, všechny úpravy samozřejmě budeme konzultovat s Národním památkovým ústavem,“ doplnil Svoboda.

Opravená zahrada se za několik let otevře i veřejnosti a bude volně přístupná.

Proměna zabere několik let

Rekonstrukce se dotkne i skautského oddílu, který má poblíž svoji klubovnu. Zástupce vedoucí Martin Lach ze skautského oddílu Čtverka Olomouc neměl jasný názor.

„S panem ředitelem jsem se o tom bavil, sliboval nám přístup na nová hřiště. Na druhou stranu současná divoká podoba zahrady se nám líbí, je přírodnější,“ prozradil Lach.

„Jejich aktivity nebudeme omezovat, naopak chceme navázat širokou spolupráci,“ dodal ředitel nemocnice Svoboda.

Celá revitalizace areálu proběhne v následujících letech. Vedení nemocnice totiž musí počítat se sezónností prací a postupovat v souladu s vyjádřením památkářů.

„Chceme zachovat citlivý průběh oprav v souvislosti s kulturní památkou,“ uzavřel Svoboda.

Prelátské zahrady na Klášterním hradiskusloužily v 18. století k aklimatizaci různých druhů zeleniny, ovoce a léčivých bylin. Semena rostlin dováželi premonstráti nejčastěji z Itálie. Díky jejich snaze se vůbec poprvé v českých zemích objevil květák, lilek, listový salát, okurky, melouny či dýně. Premonstráti dokonce zkoušeli pěstovat pomerančovníky a citronovníky.