„Neprodal jsem byty, ale společnost, která byty a další nebytové prostory vlastní. Společnost Snyze jsem napřed rozdělil. Jednu její polovinu si ponechám, druhou část s názvem Alabaster Group koupila Favilla,“ vysvětlil Lébr. „Společnost jsem odevzdal v dobré kondici. Máme rozpracované výměny oken, některé domy byly zatepleny, u jiných opraveny střechy. Všude byla zavedena regulace a měření,“ popsal stav svých bývalých objektů. Kontrakt byl ve výši několika stovek milionů korun.

Kromě 1067 bytů získala Favilla i nebytové prostory, v nichž sídlí dopravní inspektorát, cizinecká policie, obchod s potravinami nebo papírnictví. „Pro nájemce chystáme informační materiál, který dostanou do schránek. Objasníme jim strategii do budoucna i plány oprav. Malou část bytů bychom ale chtěli prodat, řádově deset procent,“ potvrdil za společnost Favilla Jiří Rain. Uvedl, že nový majitel se teprve blíže seznamuje se situací v Olomouci. „Máme seriózní plány, nejsme spekulanti,“ prohlásil Rain a připomněl, že vztahy vlastníků a nájemců bytů reguluje zákon.

Lébr tvrdí, že s cenovou hladinou bydlení ve městě změna vlastníků nijak nepohne. „Změna by možná mohla nastat, kdyby tato tisícovka bytů byla uvedena na volný trh,“ poznamenal. Petr Korytar z jedné olomoucké realitní kanceláře soudí, že trh byty se přesto časem nasytí. „Odhaduji to na dva tři roky. Chystá se mohutná výstavba nejen na Pražské ulici, ale i ve Slavoníně, kde vyroste šest set nových bytů. Pak bude problém je prodat,“ prohlásil Korytar.

Naopak Lébr tvrdí, že ceny bytů porostou i v budoucnu, ale jen u těch s dobrou polohou. „Na okraji města asi dojde k jejich cenovému poklesu,“ odhadl.

Představujeme Josefa Lébra (45 let)


Rodák z Mostu. Vystudoval ostravskou Vysokou školu báňskou a po revoluci podnikal v inklinometrickém měření. Pro uhelné společnosti dělal sondáž pohybu zemních vrstev. „Potřeboval jsem na to počítače, tak jsem založil počítačovou firmu,“ vzpomněl. Zisk začal zhodnocovat v nemovitostech. Kupoval pozemky, byty a nakonec i štěrkovny. „Byty jsem kupoval postupně od Moravských železáren, obce Velká Bystřice nebo správce konkurzní podstaty. Většinou šlo o paneláky, které nikdo nechtěl,“ řekl. A důvod prodeje? „Měl jsem toho moc, tato firma mi brala hodně času. Rozhodl jsem se proto portfolio svých firem omezit. Toto je již čtvrtá v řadě, kterou jsem prodal. Chystám se prodat ještě další dvě a budu se věnovat sektoru finančních a kapitálových trhů,“ naznačil.