"Právě nedostatek je jednou z příčin, která zvyšuje cenu," uvedla na adresu pozemků makléřka společnosti Patriot reality Iva Secká. Situace je podle ní stejná i v okolních obcích do deseti kilometrů jako jsou Dolany nebo Tovéř. Metr čtvereční stavebního pozemku v˙Olomouci dnes stojí podle Petra Korytara z Hanácké realitní až dva tisíce korun. "Poptávka je mnohem větší než nabídka, ten tlak je enormní a územní plán na doraz," objasnil.

Lidé, kteří chtějí bydlet ve svém, proto město raději opouštějí. "Podobná je situace i s byty," tvrdí Secká. Cenová hladina pro srovnatelným městům je v Olomouci vyšší až o třicet procent. Na ostatní nemovitosti má podle ní vliv i to, že vysoké ceny se týkají i panelových bytů kategorie 3+1. Nedostatek bytů vede i k machinacím. Atraktivní lokality jsou poblíž centra či domy vystavěné z cihel. "Máme městský byt a chceme se přestěhovat do menšího, protože ten nájem je pro nás dost vysoký. Odstupné za výměnu bychom si představovali kolem dvou set tisíc korun," naznačili starší manželé, kteří ale nechtěli uvést své jméno. Peníze půjdou do jejich kapsy.

Podle náměstka primátora Ladislava Šnevajse (KDUČSL) ale radnice nemá signály, že by se něco podobného dělo. Od dubna přesto radní zatrhli jiné převody bytů. "Jde o bytové domy vystavěné kolem roku 2000 se státní účastí. Po dvaceti letech se mají byty stát majetkem nájemníků," uvedl Šnevajs. Město už nebude tolerovat, aby převod bytu probíhal za jeho zády. Byt už nebude možné přenechat jinému nájemníkovi. "Podle nových pravidel je musí vrátit městu, které rozhodne o novém uživateli," vysvětlil Šnevajs.

Situaci podle Secké nezmění ani výstavba nového sídliště na Pražské ulici. I když Korytar tvrdí, že o lokalitu Pražská je enormní zájem a dobrá cena za byt začíná na 23 tisících za metr čtvereční. "Poptávka se ale asi nenaplní. Ceny stále rostou a nejde počítat s tím, že by se něco změnilo. Maximálně zůstanou na stejné hladině, určitě nezlevní," uzavřela Secká.