Za zmínku stojí komplex Neředín Garden, který vyroste na zelené ploše mezi ulicemi Okružní a Družstevní.

Nedaleko hlavního vlakového nádraží pak odstartuje realizace projektu Smetanka Park brněnské investiční skupiny DRFG.

Vizualizace projektu Šantovka District v Olomouci
Šantovka 2, koupaliště, Smetanka... Jaké stavby letos čekají Olomouc a okolí

Ještě v lednu proběhne kolaudace bytového domu Rezidence Bryksova.

U luxusních bytů v nové výstavbě v Olomouci již cena překračuje i magickou hranici 100 tisíc korun za metr čtvereční.

Neředín Garden: 56 bytů

U projektu Neředín Garden, jehož architektonická koncepce je dílem olomouckého architekta Miroslava Pospíšila z atelieru-r, začal prodej bytů na konci minulého roku.

„Momentálně máme prodané čtyři byty a další tři v rezervaci nebo v jednání z celkem 56 možných,“ přiblížil za skupinu o’home Tomáš Okleštěk.

Cena se momentálně pohybuje od 3,9 milionu korun až po 13,3 milionu, což je byt 4+kk s předzahrádkou o velikosti 125 metrů čtverečních.

„Odezvu zatím máme vesměs pozitivní. Zájemci chápou, že se jedná o unikátní projekt, který v Olomouci zatím nebyl, v lokalitě, v které to v blízké době ani nebude prakticky možné,“ sdělil marketingový ředitel.

Bytový komplex bude stát v zeleni mezi ulicemi Okružní a Družstevní.

Neředín Garden bude stát mezi ulicemi Okružní a Družstevní.Neředín Garden bude stát mezi ulicemi Okružní a Družstevní.Zdroj: Deník/Daniela Tauberová

„Obrovskou výhodou bude zahrada, která za Neředín Garden vyroste. Díky čemuž budou rezidenti moci žít v zeleni, ale zároveň na dosah městského centra,“ poukázal Okleštěk.

Brněnská ulice v Olomouci. V plánu na rok 2024 je modernizace tramvajové trati, rekonstrukce podchodu a také úprava křižovatek v navazující Hraniční ulici. Ilustrační foto
Trať v Brněnské i cyklostezka do Topolan. Kde bude Olomouc investovat

Projekt nabízí i sedm exkluzivních penthousů s rozsáhlými terasami a výhledem na panorama Jeseníků i historickou Olomouc.

„Zároveň se u každého bytu kladl důraz na velký přísun denního světla, současně má každý byt alespoň jeden balkon, terasu nebo předzahrádku,“ představoval novinku marketingový ředitel.

Smetanka Park: letos se začne

V letošním roce se rovněž počítá se spuštěním výstavby komplexu nedaleko hlavního vlakového nádraží – na místě brownfieldu u Fibichovy ulice. Plánovány jsou zde více než čtyři stovky bytů. Kromě bydlení zahrnuje záměr obchodní plochy a kanceláře. Neměla by chybět ani školka, kavárny nebo fitness.

„Jsem ráda, že již dříve avizované zahájení výstavby projektu Smetanka Park na rok 2024 mohu potvrdit. Aktuálně probíhají poslední přípravné procesy, aby mohla být v tomto roce výstavba zahájena co nejdříve,“ sdělila mluvčí investiční skupiny DRFG Monika Brichtová.

Nedaleko hlavního vlakového nádraží v Olomouci bude zahájena výstavba projektu Smetanka Park.Nedaleko hlavního vlakového nádraží v Olomouci bude zahájena výstavba projektu Smetanka Park.Zdroj: Deník/Daniela Tauberová

Obchodní tým Smetanka Parku podle mluvčí v současnosti již zpracovává další nové rezervace od zájemců z Olomouce a okolí.

„Současně probíhají i jednání o individuálních úpravách a rekonfiguraci již rezervovaných jednotek některých investorů,“ popisovala Brichtová.

Projekt má být realizován ve třech etapách a dokončen zhruba do pěti let.

Vizualizace bytového komplexu s obchody a střešní zahradou, který má vyrůst v blízkosti křížení Lipenské a Rolsberské ulice v Olomouci
U Hornbachu se chystá bytový komplex s obchody a střešní zahradou

Rezidence Bryksova

Z menších projektů stojí za zmínku například Rezidence Bryksova. Jedná se o nízkopodlažní dům s atypickou architekturou s byty od dispozice 1+kk až po nadstandardní 4+kk v nejvyšším patře.

„Přízemní byty disponují zahrádkami, což je vhodný kompromis pro klienty, kteří hledají alternativu rodinného domu, spojenou s výhodami bydlení v bytovém domě,“ uvedla za prodej Lenka Nerušilová. „Kolaudace proběhne ještě v lednu,“ doplnila.

Rezidence Bryksova v podobě nízkopodlažního domu s atypickou architekturou nabízí byty 1+kk až po nadstandardní 4+kk v nejvyšším patře. Přízemní byty mají zahrádky.Rezidence Bryksova v podobě nízkopodlažního domu s atypickou architekturou nabízí byty 1+kk až po nadstandardní 4+kk v nejvyšším patře. Přízemní byty mají zahrádky.Zdroj: Deník/Daniela Tauberová

V rezidenci je ještě několik volných bytů různých dispozic od bezmála čtyřicetimetrových za 3,5 milionu po luxusní byty s výměrou přes 100 metrů čtverečních, jejichž cena se pohybuje od 11 do 11,5 milionu korun.

Byty Šibeník se rozrůstají

Na Šibeníku, kde vyrůstá nová městská čtvrť, vysokým tempem pokračuje výstavba dalších bytových domů projektu Byty Šibeník.

„Ve druhé etapě aktuálně stavíme dva bytové domy B a F s celkem 201 byty 1+kk až 4+kk a 67 ateliéry (nebytovými jednotkami 1+kk). Výstavba začala v dubnu 2023 a kolaudaci předpokládáme do října 2025,“ informovala o probíhající výstavbě za společnost JTH Group Alena Cajthamlová.

Byty Šibeník - nová městská čtvrť. Před zahájením druhé etapy, vlevo na snímku již dokončené bytové domy.Byty Šibeník - nová městská čtvrť. Před zahájením druhé etapy, vlevo na snímku již dokončené bytové domy.Zdroj: Byty Šibeník

Od zahájení výstavby je zájem o byty poměrně značný.

„Již v této počáteční fázi výstavby máme prodáno více jak 40 procent prodejní plochy - 115 z celkových 268 jednotek,“ přiblížila Cajthamlová odezvu na lokalitu nacházející se nedaleko centra.

„Velkým benefitem jsou v blízkém okolí umístěné veškeré služby jako obchody, lékařská péče, vzdělávací i volnočasová zařízení. Kromě lokality je projekt unikátní použitými materiály a vysokou úrovní standardního vybavení zahrnující italské bezfalcové interiérové dveře nebo španělské velkoformátové obklady,“ zmínila Cajthamlová.

Vizualizace budoucí nové čtvrti Šumperské Vinohrady.
Co se buduje okolo Olomouce. Podívejte se na chystané stavby v kraji

U projektu se dá očekávat navyšování cen doposud neprodaných jednotek.

„Sledujeme ceny konkurence a obecný vývoj realitních cen na relevantním trhu. S cenami jsme zvyklí v čase pracovat a proto se tedy v budoucnu dá očekávat navyšování cen dosud neprodaných jednotek. Na druhou stranu ceny prodaných jednotek garantujeme,“ dodala.

Šantovka Living

Pokračuje také výstavba bytových domů na poloostrově u Šantovky, kde developerská skupina podnikatele Richarda Morávka realizuje projekt Šantovka Living.

„Nyní budeme předávat vlastníkům byty 2.etapy C1+D1. Ve výstavbě máme další čtyři domy ze 3.etapy, které by se měly kolaudovat na podzim 2024. V prodeji je posledních 22 bytů z celkových 136. Zájem klientů je stále velký a konec roku byl opravdu intenzivní co se týká prodaných bytů,“ uvedla Martina Horáková ze společnosti Redstone.

Projekt Šantovka Living v Olomouci, leden 2024Projekt Šantovka Living v Olomouci, leden 2024Zdroj: Deník/Daniela Tauberová

Pokud jde o očekávaný vývoj cen a od ledna sníženou sazbu DPH na nové byty, která je součástí takzvaného konsolidačního balíčku vlády, očekává developer v kombinaci s příznivější situací u hypoték další oživení.

„Od ledna platí nová sazba DPH ve výši 12 procent, která se použije na doposud neuhrazené byty s původní patnáctiprocentní sazbou. Když přičteme fakt, že loni v půlce roku banky zmírnily přísná pravidla pro udělení hypoték, tak je zřejmé, že trh s byty bude v roce 2024 ještě živější,“ poukázala.

Vizualizace Šantovka District
Nová Šantovka osloví i internetovou generaci Z, věří architekt Bishop

Šantovka Living nabízí kromě zajímavého umístění v centru a současně na klidném místě jako jediný projekt v Olomouci vytápění tepelnými čerpadly na principu geotermálních vrtů.

„Letos připravujeme do prodeje poslední etapu domů, jejichž dokončení je plánováno v roce 2026,“ dodala Horáková.

Velkomoravská: až 2 tisíce bytů

Skupina Redstone také chystá novou bytovou výstavbu v lokalitě Velkomoravská. Na sedmnáctihektarové ploše po bývalých vojenských opravnách má v příštích letech vzniknout nová olomoucká čtvrť. Vzniknout by zde mohlo více než dva tisíce nových bytů.

V areálu bývalých vojenských opraven u Velkomoravské ulice v Olomouci finišují demolice, 8. února 2023
VIDEO: Obří haly u Velkomoravské jsou pryč. Demolice pro novou čtvrť skončila

„Bilanční údaje se ale budou vyvíjet v čase v rámci programového upřesnění a hmotového řešení jednotlivých bloků a etap zástavby. Urbanistická studie navrhla koncepci převážně pro bytovou zástavbu, ale ve variantách i pro další možností využití celoměstského významu. Nová čtvrť tak přinese mimo možnosti bydlení i příležitosti pro práci a trávení volného času,“ uvedl mluvčí společnosti Redstone Petr Hlávka. „Jako první se počítá s výstavbou páteřní infrastruktury,“ doplnil.

Vizualizace projektu Šantovka District v Olomouci
Šantovka 2 se rozroste v nový obří District, na nákupy i relax. Takto má vypadat

Ceny stagnují

Nová výstavba by měla přinést oživení trhu s bydlením v krajském městě. Vloni za devět měsíců, údaje do září, podle Českého statistického úřadu klesl na Olomoucku počet zkolaudovaných bytů o 57,4 procenta na 409 bytů – meziroční pokles o 551 bytů.

Pokud jde o ceny bytů v Olomouci, podle serveru mixreality v lednu 2023 stál metr čtvereční v průměru 75 403 korun. V prosinci 2023 to bylo 76 087 a v lednu 76 276 korun. 

Průměrná cena za 1 m² bytu v Olomouci.Průměrná cena za 1 m² bytu v Olomouci.Zdroj: realitymix.cz

Lze pozorovat symbolický nárůst cen o 0,2 a meziročně pak o 0,9 procenta. Jedná se však o průměr zahrnující novostavby i byty ve starých domech.

U nejluxusnějších bytů v nových developerských projektech v Olomouci se již běžně objevují jednotky s cenou překračující magickou hranici 100 tisíc korun za metr čtvereční.

Stavba soukromého sanatoria u Okružní ulice v Olomouci, 5. ledna 2024
V Olomouci staví velké sanatorium. Buduje jej společnost podnikatele Morávka