Poptávku snížily zejména podmínky hypotéčních úvěrů, na které mnozí zájemci o vlastní bydlení nedosáhnou anebo si je za současných podmínek brát nechtějí. O to větší zájem je o pronájmy.

„Podle předběžných údajů byla v Olomouckém kraji během prvního pololetí letošního roku zahájena výstavba 1 453 bytů. Současně bylo 1 235 bytů dokončeno. V obou případech došlo k nejvyššímu meziročnímu růstu mezi všemi kraji, který byl zapříčiněn především zvýšeným počtem zahájených a dokončených bytů v nových bytových domech,“ informovala Jarmila Benešová Oddělení informačních služeb Krajské správy Českého statistického úřadu v Olomouci.

Nejvíce bytů bylo v prvním pololetí zahájeno v nových bytových domech, a to celkem 663 bytů. Meziročně vyšší bylo také tempo výstavby rodinných domů. Nejméně bytů zahájeno v okrese Jeseník (36 bytů).

Naopak nejvyšší meziroční růst byl sledován na Olomoucku, kde bylo zahájeno 851 bytů. Do tohoto okresu byla soustředěna především výstavba bytů v nových bytových domech – v těchto novostavbách na Olomoucku bylo zahájeno 92 procent ze všech zahájených bytů v nových bytových domech v Olomouckém kraji. Region táhne zejména krajské město.

Staví se u Globusu, v prodeji je Nová Okružní

V Olomouci v současnosti vyrůstají nové bytové domy v rámci developerských projektů na několika místech. U hypermarketu Globus se o sedmou etapu zahrnující dva bloky rozšiřuje Holandská čtvrť. Nabídne celkem 208 bytů.

Staví se nedaleko Šantovky, kde developerská společnost podnikatele Richarda Morávka vloni zahájila realizaci projektu Šantovka Living. Byty se i přes vyšší cenu prodávají dobře. Ceník začíná na necelých třech milionech u bytu 1+kk a končí na více než 16 milionech za 4+kk.

Další investor chystá pokračování výstavby na Šibeníku, kde má v příštím roce v rámci druhé etapy začít vyrůstat čtveřice bytových domů. Celkem půjde o 268 bytů s dispozicemi 1+kk až 4+kk. První majitelé by se měli stěhovat v zimě 2025.

Výstavba zahrnující v první fázi 168 bytových jednotek se připravuje u hlavního vlakového nádraží, kde vznikne víceúčelový komplex budov revitalizací brownfieldu v blízkosti ulice Tovární.

V nabídce se už objevila Nová Okružní, bytový projekt se 130 byty vznikající na západním okraji Olomouce nedaleko nového Kauflandu. Předpokládaný termín dokončení je srpen 2024.

Desítky zájemců o volný byt jsou minulostí

Ceny bytů v Olomouci jsou přes neutuchající nabídku stále vysoké. Růst se ale zastavil. Stagnaci cen pozorují realitní makléři již čtvrtý měsíc.

Podepsaly se na tom zejména podmínky hypotéčních úvěrů. Málokdo dnes hypotéku dostane anebo si ji troufne anebo chce vzít při současných úrokových sazbách.

„Oproti desítkám zájemců na každý byt v době před rokem, kdy se řešily aukce a podobně, jsou to nyní jednotky lidí. Ti už celkem mají z čeho vybírat a při troše štěstí mohou smlouvat o ceně, která je v inzercích,“ popisoval Petr Korytar, ředitel Hanácké realitní kanceláře.

Paneláky jdou s cenou dolů

Padat začínají ceny zrekonstruovaných bytů 3+1 v panelových domech v Olomouci, které už stoupaly k pěti milionům korun.

„Pokles jsme zaznamenali téměř o milion korun. Dnes je problém prodat takový byt za 4,2 milionu,“ uvedla příklad olomoucká makléřka Michaela Žďárská.

„S trhem zacloumaly hypotéky. Mladí na to nedosáhnou anebo si ji ani nechtějí brát za těchto podmínek. Prodeje se nejen u starších bytů prakticky zastavily. U ‚second handu‘ je situace horší než minulá krize, která začala v roce 2008, tehdy sice ceny padaly, ale nezastavil se trh s hypotékami,“ hodnotila poslední měsíce.

Podle zkušené makléřky o to více roste zájem o pronájmy bytů v Olomouci.

„Pronájmy jdou v současné době výborně. Když nabereme byt k pronájmu, okamžitě se pronajme,“ ppisovala Michaela Žďárská.

Podle realitního serveru RealityMIX je aktuálně průměrná cena za metr čtvereční bytu v Olomouci 66 598 korun. Meziročně je to více o 15,3 procenta, ve srovnání se srpnem se jedná o nepatrný pokles. U bytu o výměře 60 metrů čtverečních udává server průměrnou cenu 3 892 425 korun, což je meziročně o 14 procent více a ve srovnání s minulým měsíce pokles o 2,6 procenta.

Příklady z aktuální nabídky bytů 2+kk

Olomouc

Prodej bytu 2+kk 47 m²

Jarmily Glazarové, Olomouc - Hejčín

Cena 3 990 000 Kč

Mohelnice

Prodej bytu 2+kk 52 m² Za Penzionem, Mohelnice

Cena 2 992 884 Kč

Šumperk

Prodej bytu 2+kk 59 m²

Žižkova, Šumperk

Cena 3 650 000 Kč

Přerov

Prodej bytu 2+kk 85 m²

Seifertova, Přerov - Přerov I-Město

Cena 6 427 292 Kč

Prostějov

Prodej bytu 2+kk 74 m²

Na Lukách, Prostějov

Cena 4 400 000 Kč

Zdroj Sreality.cz