Makléři říkají, že důležité je pro jejich klienty hlavně bydlení a vysoké ceny jsou ochotni akceptovat. „Poptávka po bytech je, klienti jsou ochotni akceptovat i vyšší částku za byty, ale je to jen do určité míry. Za vyšší cenu mají i vyšší nároky. Hodně záleží na lokalitě, kde se byt nachází, a je pravda, že za byty 1+1 je reálná částka okolo milionu dvě stě, tři sta tisíc korun,“ uvedla makléřka Lenka Tichá.

Nejraději 2 + 1


Poptávka je po menších bytech. „V Olomouci je malých bytů nedostatek. Lidé jsou ochotni zaplatit vyšší částku a ceny bytů jdou nahoru. Ceny stoupají postupně pořád, největší nárůst je za poslední dva roky. Největší zájem je o 1+1 nebo 2+1. Cihlové byty si částky spíše drží a nestoupají tolik, jako panelové byty,“ pokračovala Tichá.

S tím souhlasí i další makléřka. „Menších bytů je nedostatek. Malé byty se vyplácejí i jako investice, dají se dobře pronajímat. Vzhledem k tomu, že tady je spousta studentů, kdy ne všichni se dostanou na koleje, tak tam je možnost pronájmu. Máme ale poptávku i po větších bytech, co mají nad osmdesát metrů čtverečních, jsou v cihle a kterých je, dá se říct, také nedostatek,“ uvedla další olomoucká makléřka Zdeňka Čechová.

Hlavně rychle


S hledáním bytu má zkušenost i mladík Jan Brož. „Už půl roku hledám třípokojový byt. Jenže stojí okolo dvou a půl milionu korun, navíc přes realitky je to drahé,“ řekl. Zřejmě z obavy z dalšího zdražování chtějí lidé bydlet rychle. A tak leckdy slevují i ze svých požadavků.

„Nejdůležitější je bydlení. Máme klienty, kteří by chtěli nemovitost v určité lokalitě, ale čas se jim chýlí a chtějí to řešit, tak na požadavcích slevují. Nic jiného nezbude, buď budou další měsíce čekat, nebo vyberou jiný byt,“ řekla Lenka Tichá.

Zdeňka Čechová ale říká, že se byty prodávají za neúměrnou cenu a lidé je ještě šponují. „Vidí, že se prodávají byty za nepřiměřenou cenu, ale už nezkoumají, v jakém stavu byt je a v jaké je lokalitě. A pak chtějí prodávat za stejnou nebo dokonce vyšší cenu. Ceny hlavně panelových bytů jsou vyšplhané dost vysoko, pokud to člověk přepočítá na metry čtvereční, tak to někdy vychází i srovnatelně s novostavbami. Ale protože je stále velká poptávka po bytech, tak se prodávají,“ dodala.

Hypotéky jasně vedou


Lidé většinou financují bydlení přes hypotéku či z prodeje další nemovitosti.
„Zájem o hypotéky roste a v hotovosti platit nemovitost není ani rozumné. Pokud někdo peníze má, může je investovat vhodněji jinam. Navíc úroky z toho, co splácí, si dává do odpisu daně, takže je to i výhodnější. Klienti nemusejí mít vůbec našetřeno a mohou přijít i s nulou, jde si i pak vzít hypotéku,“ uvedla Jana Maciuchová z jednoho z bankovních ústavů.
Když dříve stačilo si půjčit pět set tisíc korun, dnes si půjčují od milionu výše. „Kolem milionu dostanete jednopokojový byt, ale záleží také na lokalitě a na tom jestli jde o panel nebo cihlu. V Olomouci zaplatíte za takový byt minimálně milion dvě stě,“ dodala bankéřka. Podle ní na půjčku může dosáhnout i rodina, kde je žena na mateřské dovolené.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika