Ceny u nejžádanějších dispozic v novostavbách již začínají atakovat 80 tisíc korun za metr čtvereční. Vzhledem k obrovské poptávce a avizované inflaci v současnosti nic nenasvědčuje tomu, že by se růst měl zastavit. Pro řadu lidí se tak pořízení vlastního bydlení v Olomouci stává nedostupným.
V aktuální, velmi omezené nabídce starších cihlových bytů nejžádanější dispozice 2+1 se ceny dostávají i přes 4 miliony korun.
Třeba byt 2+1 na gen. Píky o užitné ploše 65 metrů čtverečních, s prostorným sklepem a garáží je podle serveru sreality.cz k mání za 4,3 milionu korun. Vzhledem k výměře bytu a možnosti zaparkovat auto pod střechou ještě slušná cena.
Šantovka Living ukáže, co trh snese
„Poptávka po bytech v Olomouci vzhledem k nízké nabídce extrémně převyšuje. Nezřídka se prodeje řeší formou aukce či výběrového řízení, čímž se cena kolikrát ještě zvedne,“ hodnotil současnou situaci Petr Korytar, ředitel Hanácké realitní kanceláře.
„Dnes jsme již na 70, u novostaveb atakujeme 80 tisíc korun za metr čtvereční,“ popisoval.
U nových developerských projektů předpokládá, že cena 80 tisíc korun za metr čtvereční bude již standard.
„Kde vidím strop? To bohužel skutečně nevím. Například Šantovka Living, kde již dochází k posunu, nám může ukázat, co trh v Olomouci snese,“ poznamenal.
První developer s nájemním bydlením
V řadách kupujících nejsou jen lidé, kteří se zoufale snaží řešit vlastní bydlení, ale z velké části i investoři. Inflace, která by podle aktuální prognózy České národní banky letos na konci roku měla dosáhnout až 4 procent, je velkým „motorem“.
„Nemovitost je z dlouhodobého hlediska nejlepší investice,“ připomněl.
Situace na trhu již dostala řadu zájemců o koupi bytu pro vlastní bydlení do neřešitelné situace.
„Pokud by si nyní rodina chtěla koupit v Olomouci třípokojový byt, ten nejlevnější, v paneláku, pod čtyři miliony toho moc nesežene,“ poukázal Petr Korytar.
Podle odborníků je proto otázkou, zda developeři v dohledné době nepřijdou s nabídkou nájemního bydlení.
První podobný projekt s 52 byty již v Olomouci vznikl. Majitel bytového domu prodal pouze třetinu, zbytek bude dlouhodobě pronajímat.
„Myslím si, že těchto projektů bude do budoucna přibývat. Realita, kdy v Česku bylo devadesát procent lidí ve vlastním bydlení, bude historií,“ reagoval Petr Korytar.
Tempo výstavby v kraji zpomalilo
V celém Olomouckém kraji byla v první polovině letošního roku zahájena výstavba 800 bytů. Ve stejném období stavební úřady evidovaly 929 dokončených bytů. Ve srovnání s prvním pololetím minulého roku se podle Českého statistického úřadu snížil jak počet zahájených bytů, tak i počet dokončených bytů.
„Podle předběžných výsledků počet 800 zahájených bytů v Olomouckém kraji v průběhu prvního pololetí tohoto roku představoval další meziroční pokles, a to o 8,9 procenta. Ke snížení došlo u nové výstavby bytů, kterých bylo zahájeno 651. Meziročně jich bylo o 104 bytů méně, což odpovídalo poklesu o 13,8 procenta. U zahájené výstavby bytů převažovaly byty v nových rodinných domech (471 bytů) nad byty v nových bytových domech (178 bytů). V nebytových prostorách byla zahájena výstavba 16 bytů,“ informovala Jarmila Benešová z Oddělení informačních služeb Krajské správy ČSÚ v Olomouci.
Ve srovnání okresů Olomouckého kraje bylo tradičně nejvíce bytů zahájeno v okrese Olomouc – 34,6 procenta z počtu zahájených bytů v celém kraji.
V prvním pololetí 2021 bylo podle předběžných výsledků ČSÚ v Olomouckém kraji dokončeno 929 bytů, což bylo o 190 bytů méně než ve stejném období minulého roku – pokles o 17 procent. Pokles byl v mezikrajském srovnání nejvyšší.