Podle realitních makléřů jde o vábničku konkurence. V krajském městě je po bytech stále hlad. Svědčí o tom i jejich ceny.

I když od března nepatrně klesla, stále je průměrná cena bytu v Olomouci téměř 47 tisíc korun za metr čtvereční.

„Osm milionů a platba v hotovosti? Tomu snad ani nejde věřit,“ reagovala na „vzkaz“ ve schránce Monika Pospíšilová, které patří čtyřpokojový byt v centru Olomouce.

Na uvedené číslo ze zvědavosti zavolala. „Prý je to pro jednoho konkrétního klienta. Celé to bylo zvláštní,“ hodnotila.

Není to pro každého

Podle Michaely Žďárské jde o triky některých makléřů, jak nabrat atraktivní nemovitost k prodeji.

„Někdo se na takovou sumu jistě chytí… Pak se ale dozví, že až tolik to nebude a klient neexistuje,“ popisovala postupy čiperných konkurentů makléřka s třináctiletou praxí.

I když se v Olomouci staví stovky nových bytů, trh stále není nasycen. Poptávka je velká.

Stejně tak ceny, které se pro část klientely stávají neakceptovatelnými i kvůli přísnějším pravidlům poskytování hypoték.

„Zatímco před dvěma roky jsem měla na byt frontu, dnes ji nemám. Ale vždycky prodám. Aktuální ceny už ale nejsou pro každého,“ zasvěcovala Žďárská.

Zatímco v roce 2016 prodala zrekonstruovaný byt v paneláku za 2,34 milionu korun, letos podepisuje rezervaci s cenou 2,7 milionu.

Rekordní ceny

Ceny bytů v Olomouci letos v březnu dosáhly rekordního maxima a překonaly poslední cenový vrchol v roce 2008.

Poslední dva měsíce o desetiny procenta klesaly na květnových 46 755 za metr čtvereční – podle serveru RealityMIX.cz. Meziročně jsou však pořád zhruba o třetinu vyšší.

„Běžně se ceny pohybují kolem 50 tisíc, což už je dost. Pak jsou ovšem byty nad 60 tisíc korun za metr, které si developeři prodávají většinou sami,“ popisoval situaci jeden z nejzkušenějších olomouckých realitních makléřů Petr Vičar.

V celém Olomouckém kraji byla vloni zahájena výstavba 2 413 bytů. Meziroční růst je suverénně nejvyšší a pětinásobně překonal průměrné republikové tempo.

Stavební aktivita zejména v Olomouci je podle statistiků výjimečná a v zemi nemá srovnání. V absolutním počtu se počet zahájených bytů v kraji meziročně zvýšil o 1 027 jednotek.

Koupím a pronajmu. Jako přilepšení k důchodu 

Zájem o koupi bytu v Olomouci je stále velký i proto, že město je atraktivní z pohledu investorů do nemovitostí, kteří byty pořizují za účelem dalšího pronájmu.

Mezi klienty realitek jsou zájemci, nejčastěji o dvoupokojový byt, kteří z úspor pořídí nemovitost s cílem přilepšit si na stáří.

„Investoři nejvíce kupují developerské projekty, tedy nové byty, ale je spousta klientů, co pořídí a opraví panelový byt a budou jej pronajímat. Nejde jen o bohaté investory, kteří takto měsíčně vydělají 100 tisíc korun. Máme klienty, co si naspořili, koupili menší byt, a ten pronajímají, než jim dorostou děti. Často se setkávám s kupujícími, kteří takto investují na důchod, protože je to rentabilnější než připojištění. Ve studentském městě totiž byt vždycky pronajmou a v době, kdy budou pobírat starobní důchod, to bude příjemný příjem,“ uvedla olomoucká makléřka Michaela Žďárská.

Neutuchající hlad po pronájmech bytů v Olomouci potvrdil i Petr Vičar, zkušený realitní makléř.

„Jsme studentské město s řadou prosperujících firem. Byty se kupují v hotovosti, úrokové sazby hypoték jsou stále na příznivé úrovni, byť rostou,“ reagoval.