O historickou stavbu má zájem obec, chybějí jí však potřebné miliony. Armádu už požádala o bezúplatný převod objektu.

„Víme, že obec má zájem o bezúplatný převod. Současně ale existuje několik zájemců o odprodej,“ reagoval mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. „Proto ministerstvo obrany rozhodlo o vypsání výběrového řízení na zjištění zájemce o koupi. To se stane v nejbližších dnech,“ uvedl. V prvním kole výběrového řízení bude požadovat minimálně 60,1 milionu korun.

Podle Pejška jsou šance obce uspět minimální. „Předpoklad bezúplatného převodu na obec Bystrovany není reálný. Snahou resortu je odprodávat objekty, u kterých je předpoklad, že by o ně mohl být zájem investorů,“ dodal Jan Pejšek.

Bystrovanšní se obrátili na resort obrany s tím, že by chtěli fort využít a vdechnout mu život. „Mohl by se stát turisticky vyhledávaným místem a jakousi vstupní branou do mikroregionu,“ uvedl starosta Vladimír Bordovský. Na koupi pevnosti však nemá obec peníze. Na rekonstrukci a projekty, které by tam ještě s dalšími obcemi mikroregionu případně realizovala, by se v případě úspěchu pokusila získat finance z grantů a fondů Evropské unie.

Na Olomoucku se armáda chce zbavit ještě bývalé ženijní základny na Novén Světě. „Proběhlo neúspěšně několik kol výběrového řízení na odprodej. Připravuje se další s minimální kupní cenou 279,5 milionu korun,“ uvedl Pejšek. Do konce roku pravděpodobně začne resort hledat zájemce o koupi skladů Mladči.