Radnice v menších městech a vesnicích při požadavku o zřízení bankomatu často narážejí na nezájem peněžních domů. Ty tvrdí, že by při nízkém počtu výběrů nebyl provoz výhodný. „Zkusili jsme oslovit i firmu, která by nám bankomat zabudovala. Ale protože to není přímo banka, platili bychom za každý výběr více peněz,“ uvedl starosta Velké Bystřice Marek Pazdera.

Protože je ve městě pobočka České spořitelny a řada lidí využívá právě její služby, začala radnice jednat s ní. Nejprve narážela na tradiční problém, zda by lidé penize z bankomatu vůbec vybírali. Město však poukazovalo na fakt, že obcí projíždějí zaměstnanci závodů z okolí, kteří by služby využívali také. „Nakonec jsme se se spořitelnou dohodli,“ sdělil Pazdera.

Potvrdila to také Anna Kučerová z olomoucké pobočky České spořitelny. „Je to tak. Vše jsme společně schválili a?nyní vyřizujeme stavební povolení.“

Vedení banky již dříve uvedlo, že Velkobystřičtí nebyli jediní, kteří o bankomat ve své obci v?poslední době usilovali. To, zda spořitelna žádosti radnice vyhoví, však záleží hlavně na celkovém počtu výběrů.

Radnice mohou využívat i soukromé firmy, které s peněžními domy spolupracují. Sice nepožadují tolik měsíčních výběrů, ale za požadavek si podle starostů účtují více než banky.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika