Jedinou výhodou tak zůstává, že majitelé elektrárny sponzorují některé obecní akce.

„Bylo by fajn, kdyby i my jsme z toho něco měli. Ale ani nevím, jestli bude levnější elektřina, nebo co nám to přinese,“ říká osmdesátiletá Růžena Šínová z Újezdu.

„O elektrárně nás informoval starosta na schůzi, ale co se týče přínosu pro nás, o tom moc nevím. Myslím si, že by z toho obec měla mít nějaký prospěch, když už to povolila postavit zrovna tady,“ míní další důchodkyně Slavěna Myšňáková.

Místní mylně očekávali, že stavba elektrárny nabídne nová pracovní místa. Na počátku výstavby investoři najali dva místní muže, kteří objekt hlídali, ale nyní už nikoho z obyvatel nezaměstnávají.

Na vesnici však úplně nezapomněli. „Újezd se snažíme podporovat sponzorskými dary při různých příležitostech, jako jsou plesy nebo sportovní akce,“ uvedl zástupce investorů Alexandr Kolář.

Šedesát osm solárních panelů stojí na soukromém pozemku, který byl podle územního plánu určen pro podnikání. „Myslím si, že ekologická výroba energie by se měla podporovat,“ řekl újezdský starosta Petr Přichystal.

S tím souhlasí i další obyvatelka obce Markéta Kučerová. „Je zřejmé, že vybudování solární elektrárny občanům tolik nevadí, oproti prvotnímu plánu, kdy měl na pozemku stát sklad pro přečerpávání propan-butanu,“ dodala Kučerová.