Dobrý den, i když nevěřím na letní a jarní únavy, i přesto se často cítím unavený a slabý. Vše se pak odráží i v práci či soukromém životě. Slyšel jsem, že čaje mají až neuvěřitelné účinky. Mohl byste mi nějaký poradit?

Jarní únavy jsou mezi lidmi velice časté a hodně rozšířené. Není nutné tomu věřit. Prostě jste „bezdůvodně“ unavený. Důvody jsou většinou souběhem více různých příčin.

Tou hlavní obvykle bývá nedostatek vitaminů, kdy již všechny zásoby ovoce a zeleniny ze spíže máme snězené a nové ovoce ještě není. Bečka zelí je již také spotřebována. Tím pádem je tělo oslabeno.

Další z příčin může být nedostatek slunečního svitu, protože v jarních měsících bývá často pochmurno a sluníčko delší dobu vůbec neuvidíme. Sluneční světlo nám přes pokožku dodává do těla vitamin D.

Za další, málo chodíme ven, jelikož venku je zase pochmurno, a tím častěji trávíme den v uzavřených vydýchaných místnostech.

K nápravě či alespoň zlepšení stavu lze využít plno rad a všechny jsou celkem dobře účinné. Používají se bylinné čaje, které jsou součástí takzvané jarní očistné kúry. Ta má za účel zbavit tělo toxických látek nasbíraných v zimním období, okysličit krev, podpořit činnost mozkových závitů.

No prostě tělo znovu jak se lidově říká nakopnout, nastartovat. Zde se dá říct, že čaje mají opravdu až neuvěřitelné účinky. Taková nejběžnější a účinná je směs léčivých bylin z březového a kopřivového listí, pampeliškové natě a petrklíčového květu.

Zhruba padesát gramů od každé bylinky smícháme do jedné směsi. Dvě polévkové lžíce této směsi pak přelijeme půllitrem vřící vody a deset minut luhujeme. Celou dávku však nepijeme najednou, ale rozdělíme ji na tři čajové šálky (čajovým šálkem se myslí asi 1,5 dcl pozn. aut.). Čajový šálek pak pijeme třikrát denně nejméně po dobu tří týdnů.

Tuto bylinnou kúru můžeme za rok opakovat i vícekrát dle potřeby a také chutě.

Musím však zdůraznit, že takových receptur na jarní očistnou a povzbuzující kúru je hodně. Jako třeba šípkový čaj, bezinkový čaj, čaj z Aronie či rakytníkový čaj. Příroda nám k tomu totiž nabízí širokou škálu účinných léčivek.

V poslední době se začíná často pít také zelený čaj, který je povzbuzující a je schopen nahradit i zrnkovou kávu. Všechny léky předepsané lékařem se musejí užívat dál, můžou se užívat souběžně s čajem.

bylinkář Radomír Wojnar

Směs proti únavě

– Směs proti únavě se skládá z březového a kopřivového listí, pampeliškové natě a petrklíčového květu.
– 50 g od každé bylinky smícháme dohromady. Následně dvě polévkové lžíce směsi přelijeme půllitrem vřící vody a deset minut čaj luhujeme. Dávka se nepije najednou, ale rozdělí se na tři čajové šálky.
– Užívá se třikrát denně čajový šálek nejméně po dobu tří týdnů. Tuto bylinnou kúru je možné opakovat za rok i vícekrát dle potřeby a také chutě.

Své dotazy můžete posílat emailem na: redakce.olomoucky@denik.cz

ODPOVĚDI NAJDETE v naší BYLINKÁŘSKÁ PORADNĚ