Dobrý den. Již několik let mívám velké problémy s bolestmi hlavy. Nevím, jestli jde o migrénu, ale chvílemi se to nedá vydržet. Bolesti většinou cítím v oblasti kolem spánku nebo nad obočím. Vždy trvají dva až čtyři dny. Nemohl byste mi poradit, jak se jich zbavit, nebo jim alespoň zamezit?

Příčin bolestí hlavy může být hned několik. V mnoha případech ji zapříčiňují problémy s krční páteří, jindy nedodržování pitného režimu, u žen pak i hormonální dysfunkce.

Dále špatné spaní, stres, trojklanný nerv a podobně.

Jsou zaznamenány případy, kdy bolest hlavy vyvolával hlad nebo nepravidelná strava.

Na druhou stranu klasické migrénozní bolesti hlavy nemusejí mít žádnou reálnou příčinu. Doposud se totiž nepřišlo na to, co klasické migrény způsobuje.

Migréna se zpravidla od obyčejné bolesti hlavy liší tím, že se spolu s ní projevují další zdravotní problémy jako bolesti žaludku, zvracení, motolice. Připadáte si, že jste v lodi na rozbouřeném moři a podlaha se s vámi houpe. Houpání mnohdy nepřestane, i když si lehnete.

Prvotní pomoc je si ihned lehnout, dát si studený obklad spánku, pozhasínat světla a zastřít okna. Důležité je i ticho a klid.

Léčba bolesti hlavy se provádí podobně jako u jiných chorob. Pokud jde o běžné potíže a nikoliv o migrénu, hodně pomáhá v prvé řadě prevence. To je dodržování pitného režimu, pravidelný spánek, cvičení krční páteře nebo masáže páteře.

Již touto činností mizí u více než poloviny pacientů bolest hlavy během tří týdnů.

U těch zbylých je, jak se říká, každá rada drahá. Klasická medicína si s migrénou moc neví rady.

Bolest tlumí jen různými analgetiky a v silnějších případech pak léky s obsahem kodeinu, kofeinu a podobných látek, které mají jednu negativní vlastnost, a to, že jsou návykové.

Léčivé bylinky však léčí bolest hlavy i migrénu velmi dobře a dá se říct i natrvalo. Nesmí se však zapomenout na prevenci.

Na léčbu bolesti hlavy a migrény se používá směs bylin, ve které musejí být zastoupeny ty, které účinkují na páteř, na žaludek, na uklidnění, proti stresům a na okysličení krve.

Takto sestavená směs má pak šanci uspět. Je však také třeba přihlédnout ke krevnímu tlaku pacienta. Jestli má krevní tlak zvýšený, normální nebo nízký. Jak vidíte, není to zas tak jednoduché, ale výsledek je nad očekávání. Recept na čaj najdete níže.

bylinkář Radomír Wojnar

Recept proti bolení hlavy a migréně

Složení směsi: meduňka list 50g, dobromysl nať 50g, sedmikráska květ 50g, přeslička nať 50g, zelený čaj 50g, andělikový kořen 50g.

Návod použití: Všechny byliny se smíchají dohromady. Dvě polévkové lžíce směsi se poté dvě minuty vaří v 0,5 litru vody. Pak bylinný čaj deset minut louhujeme. Čaj nepijeme najednou, ale rozdělíme na tři čajové šálky (o objemu zhruba 1,5 dcl).

Odvar se užívá třikrát denně po dobu, než spotřebujeme celou směs. To může trvat asi měsíc a půl i déle. Poté je před dalším užíváním dobré udělat nejméně měsíční přestávku.

Takto je možné kdykoliv během roku preventivně tuto kúru opakovat, maximálně je však možné tuto směs s uvedenými přestávkami užívat jeden rok.

Všechny léky předepsané lékařem musí pacient užívat dál, může je aplikovat souběžně s čajem.

Účinek: Bolet hlavy začne ustupovat až ve třetím týdnu užívání léčivých bylin. Již po první kúře by se však pacient měl cítit minimálně o 80 % lépe.

Své dotazy můžete posílat emailem na: redakce.olomoucky@denik.cz

ODPOVĚDI NAJDETE v naší BYLINKÁŘSKÁ PORADNĚ