„Je to vyprávění o osmiletém chlapečkovi, kterého maminka opečovává, ale za války se rodina musela přestěhovat na venkov, kde se najednou z maminčina obětí dostane a musí se se světem trochu popasovat. Proto se film jmenuje Po strništi bos. Musí se naučit spoustu věcí, obstát v klukovské partě a kromě toho taky odhalí rodinné tajemství. Musí sám najít jak to doopravdy bylo,“ prozrazuje v rozhovoru pro Deník režisér a scénárista Jan Svěrák.

Někde jsem četla, že váš tatínek, doopravdy po strništi bos chodil…
Ano, on to opravdu umí.

Nejprve vznikl scénář, pak stejnojmenná kniha a později jste spolu s tatínkem scénář upravili. Věděl jste hned, že byste tatínkovo dětství chtěl filmově zpracovat?
Ano, hned od začátku to bylo psané, jako scénář pro mě, chtěl jsem to točit. Ale nejdřív to nebylo dostatečně dramatické, ale až teprve z toho táta udělal knížku, tak tu dramatičnost do toho dostal. Pak už jsem si byl jistý, že by z toho mohl být hezký film. Schovával jsem si to, že se do toho pustím až jednou nebudu mít co dělat a to se stalo právě teď.

Jaké to je točit příběhy z dětství, vzpomínáte rád?
Vzpomínám rád, měl jsem krásné dětství. Dětský pohled na svět, když se člověk rozpomíná, jak tehdy uvažoval, jak to vnímal, je to i zdravé se vracet a osvěžovat si vlastní vnímání tímhle způsobem.

Maminku jsem hrála poprvé v životě, říká Tereza Voříšková

Roli maminky malého Edy se zhostila herečka Tereza Voříšková. Vůbec poprvé si tak díky filmu Po strništi bos zahrála maminku. „Hrálo se mi krásně, maminku jsem hrála poprvé, takže tím to bylo výjimečné,“ říká v rozhovoru pro Deník herečka.

Musela jste se na roli připravovat?
Měla jsem celkem dlouho přípravu, před takhle velkým projektem si vždycky dávám delší přípravu. Tady to bylo možná nejnáročnější kvůli malému chlapečkovi. Jmenuje se Alois Grec a je to dítě uzavřené, které k sobě jen tak někoho nepustí. Takže to chtělo pár zmrzlin, výletů a pak se to nějak podařilo.

Kolikrát jste předtím viděla film Obecná škola, je to váš oblíbený snímek?
To asi nedokážu vůbec spočítat, asi hodně krát. Třeba desetkrát. Mám ráda všechny Honzovy filmy. (smích)

Co vás v nejbližší době čeká, jaké máte plány?
Teď jsem dotočila Dabing street s Petrem Zelenkou (Seriál vychází ze stejnojmenné divadelní hry, kterou Petr Zelenka napsal pro Dejvické divadlo – pozn.redakce), hraju Jůlii na Hradě v Praze (Romeo a Jůlie, Letní Shakespearovské slavnosti na Pražském hradě – pozn. redakce) a budu točit film Sešlost s režisérem Tomášem Pavlíčkem. Je to jeho první velký film. Takže prázdniny budu mít asi až v únoru, až budu mít po všech povinnostech.