Olomoucká charita získala nemovitosti v Řepčínské ulici 39 ve spolupráci s arcibiskupstvím, předtím patřily dominikánkám.

Plánů, jak místo využít, má několik. Jedním z nich je podle webových stránek charity vybudovat ubytování pro dvacet mužů a osm žen.

Charita také uvažuje o zřízení potravinové banky, aktivitách sociálního podnikání a pokračování v komerčních pronájmech.

„Čekáme na pokrytí financování, zatím jsou to všechno záměry," řekl zástupce ředitelky Charity Petr Macek.

Pokud vše vyjde, se stavbou bytů by se začalo nejdříve příští rok, spíše až v roce 2018.

Zaměřením by zařízení bylo podobné azylovému domu.

Cílem je uvolnit ubytovací kapacity ve Wurmově ulici, kde by mohly služby využívat i lidé se zhoršenou pohyblivostí.

Místní se ozvali peticí

Když se po Řepčíně rozkřiklo, že charita připravuje stavbu bytů, reagovala část obyvatel negativně.

Vznikla petice a doprovodný text.

Podpisový arch připomíná, že v blízkosti plánovaného bydlení jsou školy a výstavba by mohla ohrozit kvalitu života v městské části.

„Situace je vážná, Charita Olomouc se rozhodla, že Řepčín se do budoucna stane odkladištěm bezdomovců pro celou Olomouc," stojí v nepodepsané výzvě k podepsání petice.

Text však zmiňuje jiná čísla, než udává charita a odkazuje na problémy s lidmi bez domova ve Wurmově ulici v centru města, kde charita nabízí služby.

„Desítky lidí, o kterých se píše v peticích, nejsou pravda. Přestože ve Wurmově je pětačtyřicet lůžek, problémy jsou tam zanedbatelné. Stížnosti se týkaly klientů denního centra přes ulici, často se to zaměňuje," sdělil Petr Macek, že imobilní lidé bez domova nepředstavují pro okolí žádný problém.

Stejně to vidí i radnice, která loni zkoušela najít pro podobnou službu lokalitu.

„Město schvaluje komunitní plán sociálních služeb na území města Olomouce, kde azylový dům i potravinovou banku máme schváleny jako potřebné. Život v městské části by nové ubytování narušit nemělo," zmínil náměstek primátora Ladislav Šnevajs (KDU-ČSL).

Petice připomíná také stávající azylový dům na kraji Řepčína u Moravských železáren, který spojuje s opilci na ulicích, nepořádkem a kriminalitou.

Zkušenosti komise místní části jsou mírnější.

„Bezdomovci se dovnitř nedostanou, pokud jsou pod vlivem, a pak jsou roztroušeni po okolí. Ale žádnou velkou paseku nedělá, je daleko od zástavby a po vyhlášce proti pití na veřejnosti se to zlepšilo," řekl předseda komise Michael Mencl.

Bezdomovci se scházejí před školou

Přesto například vedení základní a mateřské školy ve Svatoplukově ulici stále zažívá nepříjemné chvíle.

„Bezdomovci se scházejí v parku před budovou školy, děcka odcházejí po vyučování a oni tu sedí u krabicových vín, válí se po lavičkách, nemají problém před žáky vykonat potřebu. Z podobný situací máme strach," uvedl ředitel Jiří Šindler.

Už za ním byli rodiče i lidé z Řepčínské ulice.

„Chodí za mnou, jenže škola žádnou akci spustit nemůže. Pokud by nešlo o nepřizpůsobivé lidi, ale třeba startovací byty pro mladé nebo sociální byty pro důchodce, plně bych to podpořil," naznačil ředitel, že informace se v městské části rozcházejí.

Uvést vše na pravou míru má schůzce 23. listopadu v sále řepčínské restaurace U Kapličky. Na téma plánů charity dojde v 19.30 hodin.