Mladý pár původně hledal třípokojový byt v Olomouci, nakonec se ale rozhodli, že by chtěli raději vlastnit rodinný dům. Ai to se nakonec ukazuje jako nelehké přání.„Bydlíme v 1+kk, v nájmu, který nás stojí sedm tisíc i s inkasem. Chceme jít do svého, říkáme si proč vyhazovat peníze oknem,“ uvedl pětadvacetiletý Aleš, který se svou ženou bydlí v pronajatém bytě rok a půl.

„Chceme domek někde v okolních vesnicích u Olomouce. Kvůli ceně domu, ale také kvůli tomu, že chceme jít do staršího domu, abychom ho mohli rekonstruovat, protože na novou stavbu nemáme. Je to těžké,“ povzdechl si mladý muž a pokračoval. „Když jsme hledali třípokojový byt v Olomouci, tak se ceny pohybovaly okolo dvou milionů korun, za tu cenu můžeme mít dům.“

Ani shánění domku u Olomouce není snadné. „Možnosti jsou, ale čím dřív ho koupíme, tím lépe. Lidé si začínají uvědomovat, že jakýkoli pozemek nebo dům se jim bude jednou hodit a v budoucnu to bude třeba ještě dražší. Takže i teď se dá v rámci možností něco sehnat, ale je to těžké, protože na jeden dům je asi deset zájemců,“ vysvětlil.

Mladý pár už má dům vyhlédnutý, přesto ale hledá dál. „Jdeme i tou cestou, že se díváme na domy, které připadnou státu a ten je prodává. Tam jsou domy levnější, protože se prodávají za odhadní cenu. Domy se dají takhle sehnat, ale je to systémem obálek, takže do poslední chvíle nevíme, jak to dopadne,“ uvedl trochu zklamaně.

Stěhovat by se chtěli do konce roku a peníze na případné zálohy už mají připravené. „Můžeme si vzít hypotéku na dva miliony dvě stě tisíc, což je asi ten nejvyšší strop, který si můžeme dovolit. Reálná částka je do dvou milionů. Když něco vyhlédneme a klapne to, tak bychom se chtěli stěhovat ještě před zimou. Dalo by se tam udělat ještě dost práce. Ačím dřív to bude, tím lépe, alespoň bychom nevyhazovali peníze z okna,“ dodal.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika