Své stánky v pavilonu A postavily například supermarkety Tesco a Penny, uničovská firma Unex, energetická společnost E.on, Dopravní podnik města Olomouce, Univerzita Palackého, Střední odborná škola Litovel nebo Policie České republiky.

Jeden z nejnavštěvovanějších pultíků s propagačním materiálem ale patřil firmě Nestlé.

„Občas se skutečně zajímají o pracovní nabídky, to spíše ti starší. Děti si vezmou čokoládu a jdou dál,“ usmíval se personalista švýcarského gigantu, pod nějž patří i olomoucká továrna na sladkosti Zora.

O práci v ní by se rád ucházel osmadvacetiletý Lukáš.

„Už mám nějaké zkušenosti s balením čokolády, tak jsem si vzal formulář a uvidíme, jestli se dohodneme,“ řekl Deníku.

Vzhledem k lehkému postižení pro něj není snadné najít zaměstnání.

„Hledám poloviční úvazek. Brigády dělat nemůžu a plný úvazek bych nezvládl,“ přiznal.

Řidič autobusu od 4 hodin ráno

Kluci a holky z nižších ročníků základních škol představu o své budoucnosti zatím neměli. Některé studijní i pracovní nabídky zaujaly především starší žáky.

„Chtěl jsem být policajt. Přečetl jsem si, co všechno musím zvládnout, ta práce je hrozně náročná. Asi zkusím řidiče autobusu, to by mě taky bavilo,“ uvažoval mladík z Hodolan.

Jakmile se ale od zástupců DPMO dozvěděl, že ranní služba začíná už ve 4 hodiny, vylekaně pokračoval k dalším stánkům.

Rekvalifikace? Raději budu uklízet

To dospělí na Floru chodili už s cílem najít nové zaměstnání.

Někteří nuceně, vyslal je tam úřad práce. Jiní dobrovolně, protože touží po změně nebo jsou momentálně nezaměstnaní.

„Buď jsem pro ně stará, nebo musím umět s počítačem, což neumím. Nabízí mi rekvalifikaci, ale v mém věku to nemá smysl. To budu raději někde uklízet,“ prozradila bývalá servírka Alena, která se ve svých třiapadesáti letech marně snaží najít práci už více než čtyři měsíce.

Návštěvníci se směli zapojit do odborných ukázek, také měli možnost prohlédnout si vojenské nákladní auto i ukázky jednotlivých řemesel. Pro malé talenty byla připravena odborná soutěžní přehlídka T-Profi.