Inspektoři se zaměřili na hygienu prodeje, správné označování nápoje a původ hroznů. „Vzorky jsme odebírali ve stáncích, kamenných obchodech i vinotékách. Řešili jsme také čtyři stížnosti od spotřebitelů. Pomocí speciálního přístroje jsme prověřovali složení jednotlivých vzorků,“ uvedl ředitel olomouckého inspektorátu Jindřich Smička.

„U prodejce z OlomouceNové Ulice a ve stánku ve Velkém Týnci na Olomoucku jsme zjistili, že burčák obsahuje vodu, což je nepřípustné. V nápoji bylo šestnáct až třiatřicet procent vody,“ sdělil Smička.

Inspektoři zahájili správní řízení přímo s prodejci. „Neprokázali jsme, že burčák ředili vinaři. Obchodníkům, kteří klamali spotřebitele, jsme zakázali prodej nekvalitního nápoje a zahájili správní řízení. Hrozí jim pokuty v řádech desetitisíců korun. V kontrolách dál pokračujeme, protože burčák se může prodávat až do konce listopadu,“ upřesnil Smička.

Burčák řádně „křtěný“ vodou je možné koupit také přímo na jižní Moravě. „U vzorků, které jsme odebrali u podnikatele Petra Pelána ze Znojma, laboratorní rozbory prokázaly, že obsahují devětašedesát procent vody,“ řekl mluvčí inspekce Ivo Klemeš.

Vinaři říkají, že hlavní sezona burčáku trvá v České republice od začátku září do poloviny října. „Hrozny sklízené později mají tak vysokou cukernatost, že se z nich vinařům burčák rozhodně nevyplatí dělat. Je lepší nechat je na víno. Z okruhu známých vinařů vím, že nikdo z nich si nedovolí ředit burčák vodou. Prodávají kvalitní šťávu z hroznů, vodu do ní přidávají následně až prodejci,“ tvrdí Vít Ostřížek ze společnosti Víno Rakvice.

„Křtěný“ nápoj


Prodejci na Olomoucku, kteří podle olomoucké SZPI nabízeli burčák ředěný vodou:

Monika Procházková, Olomouc-Nová Ulice, 33% vody
Petra Nováková, Velký Týnec, 16% vody

Zdroj: www.szpi.gov.cz

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika