„To klidně podepíšu! Včera večer jsme ve třech vypili dva litry a ještě bychom si dali. Přitom to vůbec nebylo v plánu, burčák měl zůstat na páteční večer i pro návštěvu. Okoštovali jsme, a nebylo nám pomoci,“ chválila v pátek čerstvý prokvašený mošt z odrůdy Solaris čtyřicetiletá Olomoučanka.

Burčák ve čtvrtek odpoledne koupila v Hlubočkách v pojízdné vinotéce rodinného vinařství Holánek, když se s dětmi vracela z Hrubé Vody.

„Vím o něm od známé z Náměště na Hané. Loni ho tam vypili desítky litrů. Je vyhlášený široko daleko a jsem moc ráda, že nám ho i při současných cenách nafty vozí až pod nos,“ smála se vyznavačka živého moku z bobulí vinné révy.

Depozitář železničního muzea Českých drah v Olomouci má nově zrekonstruovanou točnu. Lidé ji uvidí v září, kdy proběhne Regionální den železnice.
Muzeum železnice má komplet opravenou točnu, lidem se prostory otevřou v září

Covid je nezastavil

Vinaři z malebné obce Ivaň dopřávají lidem z vesnic na Hané svoji lahodnou produkci z vlastních vinic obhospodařovaných ekologickou cestou od druhé vlny pandemie Covidu-19. Tehdy velmi rychle zareagovali na koronavirové restrikce, které jim zavřely Vinařský dvůr na faře, a začali provozovat vinotéku na kolech.

Jen burčáku prodali vloni na střední Moravě tisíce litrů. Letošní sezona vypadá opět velmi dobře. Sucho hrozny vinařů z Ivaně nepoznamenalo.

„Máme naštěstí závlahu, což nám hodně pomohlo. Jinak by byl zásadní problém,“ vysvětloval Daniel Holánek. „Slunce bylo dost, dodali jsme potřebnou vláhu, a naše hrozny tak mají dostatek cukru. Vypadá to letos dobře,“ hodnotil.

Burčáku z Ivaně tak bude letos na Hané dostatek až do poloviny listopadu. Bílého a od druhé poloviny také červeného moku, který bude v nabídce zhruba měsíc.

Na poli u Vojnic začal samosběr zdravé zeleniny za pár korun. Sjíždí se davy, 25. srpna 2022
VIDEO: Rajčata za devět! U Olomouce začal samosběr zeleniny. Zájem je obrovský

Kvalitní hrozny a čerstvost

Výroba burčáku má ve vinařské rodině dlouhou tradici. Základem úspěchu burčáku jsou podle Daniela Holánka dvě věci: kvalitní hrozny a zejména jeho čerstvost. „Někteří naši zákazníci říkají, že je nejlepší v republice,“ usmál se vinař.

Burčák Holánkovi chystají v den rozvozu ráno, aby byl pokaždé čerstvý. Díky zkušenostem a vyladěné logistice neutrpí vinný mok ani během transportu dodávkou na druhý konec republiky v horkých letních dnech.

V útrobách dodávky jsou dvě nádrže o objemu 300 litrů, takže vinaři jsou schopni dodat během jednoho dne například na Olomoucko 600 litrů čerstvého vinného moku, který je příjemně sladký a má malé množství alkoholu.

U olomoucké radnice vzniká socha císařovny Marie Terezie. Z písku. V rámci Týdne vojenské historie, 24. srpna 2022
VIDEO: Socha císařovny Marie Terezie budí pozornost. Je z písku

Velmi zdravé pití

Burčák, i když patří k alkoholickým nápojům, je podle odborníků velmi zdravým pitím. Má blahodárný účinek na trávící systém a jak radí generace vinařů, mělo by se jej vypít tolik, kolik má člověk v těle krve.

„Kvalitní burčák je prospěšný, nejen pro pročištění střev, také krve, posiluje imunitu, dodává tělu jednoduché cukry. Ale všeho s mírou! Můžeme ho vypít osm litrů, ale samozřejmě postupně. Dvě, tři deci denně,“ doporučila již dříve v rozhovoru pro Olomoucký deník praktická lékařka z Olomouce Jarmila Ševčíková.

Díky kvasinkám jsou v burčáku obsaženy bílkovinné látky, takže je také výživný. Obsahuje tiamin, jeden z vitamínů skupiny B, který by měl podporovat srdeční činnost. Kyselina nikotinová a nikotinamid zase zabraňují nervovým a kožním poruchám. Kyselina pantotenová navíc chrání tělo proti onemocnění sliznice a zažívacího ústrojí.