„Letos jsme si připomněli čtyřicet let okupace, která byla spojená i s oběťmi. Jejich památku jsme se rozhodli uctít nejen koncertem, který se konal 21. srpna, ale i vysazením čtyřiceti stromů v parku. Lidé, kteří budou parkem chodit, by si tak měli připomínat, co se vlastně tehdy událo,“ uvedl organizátor akce Libor Grónský.

Symbolickým zasazením buků tak včera památku obětí okupace Československa v srpnu 1968 uctili organizátoři Olomouckého kulturního léta spolu s představiteli města a vedením Výstaviště Flora.

„Vysadit čtyřicet stromů bylo obtížné. Nechtěli jsme, aby to byla nahodilá výsadba, ale aby stromy vytvářely nějakou linii. Vyšli jsme proto z Projektu obnovy Bezručových sadů a tam je buková alej vyznačena právě v těchto místech,“ uvedla Naďa Krejčí z olomouckého Výstaviště Flora.

Mladé stromy jsou vysázeny od Jihoslovanského mauzolea až po Kosinovu ulici a celkové náklady na jejich pořízení se pohybují okolo 200 tisíc korun. Buk odborníci vybrali proto, že do parku patří a dožívá se vysokého věku.

„Samozřejmě jsme museli udělat některé úpravy, takže některé mladší stromy, které tady byly, jsme museli přesadit a naopak některé dožívající stromy budou vykáceny,“ doplnila Krejčí.

„Stromky mají připomínat srpnovou okupaci, ale mohly by rovněž být mementem toho, k čemu vedla dlouholetá vláda komunistů v naší zemi, k čemu vedla orientace naší země na východ,“ doplnil primátor města Olomouce Martin Novotný.