Sedm z nich nyní poslali dendrologové k zemi. Jejich zdravotní stav vyhodnotili jako velice špatný. Mohlo by dojít k úrazu.

O posouzení bukové aleje mezi gymnáziem a budovou školní jídelny ve Smetanových sadech požádal městský úřad dendrology již koncem roku 2019. Zdravotní stav většiny stromů označili jako havarijní. Kácení bylo původně plánováno na minulý rok, ale z důvodu epidemiologické situace muselo být odloženo.

„Vloni se uskutečnil zásah v koruně buku, který roste hned u gymnázia. Tento takzvaný významný strom je již rok prořezaný. Pak přišel covid a kácení se muselo odložit,“ uvedl vedoucí odboru životního prostředí Pavel Kurfürst.

Ilustrační foto
Čtvrt miliardy na lepší silnice. Co opraví na Olomoucku?

Pily se do kmenů osmdesát let starých listnáčů zakously v těchto dnech. Spolu s významným stromem zůstanou v aleji celkem tři statné buky.

„Sedm jich je v současnosti káceno a bude nahrazeno novými stromy, opět bukem lesním. Tyto stromy již máme připraveny k výsadbě,“ uvedl Kurfürst.

Buková alej byla v Litovli u gymnázia vysazena v roce 1940. Po silném poškození tornádem v roce 2004 musela být většina původních listnáčů rostoucích po obou stranách frekventované komunikace pro pěší nahrazena novými buky. „Ty jsou v současné době již adaptované na stanovišti a mají výškové přírůstky,“ dodal Pavel Kurfürst.