Sedm z nich nyní poslali dendrologové k zemi. Jejich zdravotní stav vyhodnotili jako velice špatný. Mohlo by dojít k úrazu.

O posouzení bukové aleje mezi gymnáziem a budovou školní jídelny ve Smetanových sadech požádal městský úřad dendrology již koncem roku 2019. Zdravotní stav většiny stromů označili jako havarijní. Kácení bylo původně plánováno na minulý rok, ale z důvodu epidemiologické situace muselo být odloženo.

„Vloni se uskutečnil zásah v koruně buku, který roste hned u gymnázia. Tento takzvaný významný strom je již rok prořezaný. Pak přišel covid a kácení se muselo odložit,“ uvedl vedoucí odboru životního prostředí Pavel Kurfürst.

Pily se do kmenů osmdesát let starých listnáčů zakously v těchto dnech. Spolu s významným stromem zůstanou v aleji celkem tři statné buky.

„Sedm jich je v současnosti káceno a bude nahrazeno novými stromy, opět bukem lesním. Tyto stromy již máme připraveny k výsadbě,“ uvedl Kurfürst.

Buková alej byla v Litovli u gymnázia vysazena v roce 1940. Po silném poškození tornádem v roce 2004 musela být většina původních listnáčů rostoucích po obou stranách frekventované komunikace pro pěší nahrazena novými buky. „Ty jsou v současné době již adaptované na stanovišti a mají výškové přírůstky,“ dodal Pavel Kurfürst.