Ať už lidé v obci fandí kterékoli z obou stran neobvyklého sporu o vedení radnice, musejí si počkat do března, kdy by se mělo nové hlasování nejspíš uskutečnit.

Oba minulou sobotu reprezentovali Bukovany na turnaji v malé kopané a společně za svou obec kopali i na schůzce sdružení mikroregionu. Oba starosty lze najít i v budově obecního úřadu.

„S paní kolegyní jsme v pravidelném kontaktu a běžné záležitosti spolu konzultujeme. Zatím nedošlo k tomu, že bychom se v nějaké důležité otázce rozcházeli, takže spolupracujeme bez problému,“ říká Šmída, který zároveň tvrdí, že spor se neodehrává v osobní rovině.

Také jeho kolegyně ze starostovské dvojice potvrzuje, že mezi oběma rivaly řevnivost nevládne.

„Situace se sice po volbách vyhrotila, ale není to o osobní nevraživosti. Máme korektní vztahy a snažíme se, aby se poslední události nijak nepodepsaly na chodu obce,“ říká starostka.

Podobně jsou prý na tom i další zastupitelé z obou táborů, kteří společně připravují předvánoční akce. Lidé tak nepřijdou ani o tradiční rozsvícení vánočního stromku, které se má odehrát tuto sobotu.

„Stromek řezali a osazovali dva z mých kolegů společně se dvěma kolegy z druhého sdružení,“ podotýká Šmída.

Příčina bukovanského dvojvládí přitom netkví zdaleka tak v říjnových komunálních volbách, které přinesly těsný výsledek, jako v povolebním dění v obci.

Vítězná KDU-ČSL v zastupitelstvu obce obsadila čtyři mandáty a sdružení ČSSD, z něhož pochází dosavadní starosta Miloslav Šmída, má tři křesla.

Rozbuškou sporu se stalo ustavující zasedání zastupitelstva, na němž byla nečekaně zvolená starostkou Vančurová.

Zastupitelé ČSSD poté zpochybnili volbu s tím, že slib zastupitelé nesložili nahlas, což odporuje zákonu, a tudíž není platná ani jejich následná volba. Lidovci naopak trvali na tom, že Vančurová se skutečně starostkou stala.

Ministerstvo: Vančurová. Kraj: Šmída

Která ze stran má pravdu? Starostka má k dispozici dokument z ministerstva vnitra, podle něhož je volba v pořádku. Šmída zase může operovat analýzou z krajského úřadu, která tvrdí opak.

Jasno do celé věci nevnesl ani rozbor z právnické fakulty. Nejen z hlediska politiků, ale i právníků zatím panuje v klání o starostu remíza.

„Máme k dispozici celkem čtyři analýzy. Dvě z nich tvrdí, že pravdu má ministerstvo vnitra, další dva právníci mají právní názor opačný,“ tvrdí Šmída.

Všichni se ale shodují v jednom – jediná instituce, která může rozhodnout, je soud. Rozhodování by však trvalo minimálně tři čtvrtě roku, což by mohlo znamenat ochromení dění v obci.

Rezignují socialisté na své mandáty?

Situace tak směřuje k předčasným volbám, které by se měly zřejmě odehrát v březnu.

Další vývoj má posvětit jednání zastupitelstva, které starostka Vančurová svolala na příští pondělí. Sociální demokraté se tam chystají rezignovat na své mandáty. Obec by tak do března „provizorně“ vedla Vančurová.

V úvahu však přichází i varianta, že dosavadní tandem zastupitelů bude společně na radnici pokračovat, byť formálně v jiných rolích.

„Existuje varianta, že na zastupitelstvu ještě před naší rezignací dojdeme k volbě místostarosty, jehož pozice nám byla nabídnuta. V tom případě bych byl do voleb místostarostou a ve vedení obce bychom byli s paní Vančurovou společně,“ dodává jeden ze dvou starostů Bukovan Šmída.