Podle zkušeného obchodníka nadešel čas, a není, komu by předal pohostinské žezlo.

Na vlastníkovi domu číslo 7 je, komu atraktivní nebytové prostory po naplánované rekonstrukci pronajme.

Pavel Martinásek, kterému je letos 66 let, se rozhodl tradici ukončit. V provozovně tehdejšího státního podniku Pramen začínal v roce 1972 jako zástupce vedoucího a až na čtyřletou pauzu působil v podniku s jídelnou a prodejnou do roku 1989.

Když následně rodina Gregorova, která dostala dům zpět v restituci, hledala, komu prostory pronajmout, rozhodla se pro zkušeného Pavla Martináska - zájemců byly tři desítky, včetně řetězce McDonald's.

Za pár měsíců pozvedl lidovou jídelnu, kterou ze stylového podniku, kam před únorem 1948 chodila i olomoucká smetánka, udělal komunistický režim.

Pět dokola se opakujících jídel rozšířil a nabídl kvalitní studenou kuchyni.

Lidová gastronomie táhla

Na českou klasiku nedal Martinásek dopustit, ač kritici mu vytýkali, že s tak konzervativním přístupem nové zákazníky nezíská.

„Zkoušeli jsme novinky, ale pokusy jsem uzavřel s tím, že vepřová se zelím, svíčková a hlavně dršťková je přesně to, co od nás lidé očekávají a proč k nám chodí,“ vysvětlil Martinásek.

V bufetu denně uvařili až 800 obědů, Centrum v nejlepších letech dávalo práci až 55 lidem.

Lidová gastronomie podle něj 26 let Centrum táhla a tržby dolů nepadaly. Tahákem byla po celé roky poctivá dršťková polévka.

„Měsíčně jsme udělali 10 tisíc polévek – krát 12 a krát 46 let, to je neuvěřitelné množství,“ počítal Pavel Martinásek.

Teď jeden a půl roku oprav

Jídelnu chtěl podnikatel zavřít už před třemi lety, ale nakonec se rozhodl ještě chvíli pokračovat.

„Je mi o tři roky více a už to stačilo. Syn se rozhodl, že v mých šlépějích zde pokračovat nebude. Prostory se nyní budou zhruba 1,5 roku opravovat a poté pan majitel uvidí, komu je pronajme,“ uvedl Olomoučan.

Důvodem, proč Centrum skončí, je podle Martináska více.

„Nejsou lidé, řada z nich jde se mnou roky a už taky chtějí trochu více klidu. Administrativa obrovsky narostla, stejně tak kontrolní činnost ze strany státních orgánů. Tlak na podnikatele v Česku narůstá. Jsou potřeba investice do rozvodů elektřiny, vody a plynu. Je mi to líto, je to má srdeční záležitost, ale zkrátka nadešel čas,“ uzavřel Martinásek.