Ponechá si obě.

Pro takovou volbu má podporu koaličních partnerů v krajské vládě.

Hejtman slíbil, že problém dvojrole rozlouskne, jakmile bude mít Česká republika vládu s důvěrou. Tu kabinet ANO a ČSSD dostal díky podpoře KSČM v noci na čtvrtek.

„I když hlasování o důvěře vládě skončilo v Praze dnes po půlnoci, už v osm hodin jsem pracoval na krajském úřadě, kde jsem se hned ráno sešel s koaličními partnery, aby mi řekli názor na mé setrvání ve funkci hejtmana,“ sdělil ve čtvrtek odpoledne Deníku Okleštěk.

„Koaliční partneři mě požádali, abych funkci hejtmana dál vykonával. Já jsem je tedy zase požádal o to, aby mě okamžitě a kdykoliv dali zpětnou vazbu, pokud budou přesvědčeni, že funkci hejtmana nedělám zodpovědně a poctivě,“ uvedl.

Ilustrační foto
Kam o víkendu? Na festivaly i plážovou párty

Workoholik s obrovským nasazením

O to samé podle svých slov ve čtvrtek požádal také vedení poslaneckého klubu ANO.

„Abych dostal okamžitou reflexi, pokud budou mít kolegové dojem, že práci v poslanecké sněmovně nezvládám. Pokračující kumulace funkcí pro mě znamená, že dál budu pracovat naplno, jako tomu bylo dosud,“ prohlásil Okleštěk.

Podle jeho prvního náměstka Jiřího Zemánka (ČSSD) je hejtman workoholik a dosavadní zkušenost ukázala, že souběh obou funkcí je skloubitelný bez problému.

„Pro Olomoucký kraj je to svým způsobem i pozitivní, protože vysoká politika se odehrává v Praze a Olomoucký kraj zde zastání potřebuje,“ reagoval.

„Jeho nasazení je obrovské, je to workoholik, a práce je na úkor jeho osobního, rodinného života,“ dodal.

Hladina řeky Moravy v centru Olomouce  se snižuje kvůli bourání mostu v Komenského ulici
Morava v Olomouci je skoro bez vody, kvůli bourání mostu

Otevírá dveře? Lichý argument

Rozhodnutí Oklešťka ponechat si obě funkce kritizuje opozice v krajské samosprávě.

„Není to dobrý nápad a pana hejtmana se chceme zeptat, zda dobře zvážil všechna pro a proti a aby upřednostnil jednu z těchto funkcí, jak koneckonců vyzval hejtmany předseda hnutí ANO Andrej Babiš,“ uvedl předseda klubu zastupitelů Koalice pro Olomoucký kraj Ivo Slavotínek.

Podle Slavotínka je funkce hejtmana natolik prestižní a exponovaná, že ji není možné kumulovat s jinou prací na celý úvazek.

„Navíc ústavní politickou funkcí. Argument pana hejtmana, že mu to otevírá dveře v Praze, se nám zdá lichý. Funkce hejtmana je natolik významná, že otevírá dveře kamkoliv ve státní správě,“ je přesvědčen Slavotínek.

Snímek z nového kalendáře českých vzpěraček na rok 2019 foceného na plumlovském zámku
Krásné vzpěračky se opět svlékly pro kalendář

Staněk: primátor, poslanec i ministr

Oba posty, byť do podzimních komunálních voleb, zastává také olomoucký primátor, poslanec a nově také ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD).

„Domnívám se, že 90 dnů, tedy ani ne metr, před komunálními volbami by jakékoliv odstoupení z funkce bylo jenom prázdným gestem bez jakékoliv racionality, protože město neřídí primátor, ale kolektivní orgán – rada, zastupitelstvo,“ vysvětloval postoj Staněk.

„Případné dovolování do rady před volbami je absurdní. Máme dohodu s kolegy, všichni jsme zastupitelní a fungování ve městě to neohrozí,“ doplnil.

Plat za funkci primátora chce Staněk posílat na dobročinné účely. Ty by měly být spojeny s Olomoucí.

„Ano, mám své favority, které podpořím. Projekty, které budu podporovat, zveřejním,“ uvedl poslanec a ministr Staněk, který požádal o dlouhodobé uvolnění z působení na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého.

Ministr kultury Antonín Staněk přichází na slavnostní zahájení 53. ročníku filmového festivalu v Karlových Varech
Ministr Staněk zůstane primátorem. Plat pošle na charitu