Z něho budou přidělovány prostředky na obnovu kulturních památek přímo obcím. Stavebně technický stav jednotlivých objektů byl hodnocen známkami od jedné do pěti – například ty ohodnocené čtyřkou mají závažné statické poruchy a známka pět znamená, že jde již v podstatě o zříceninu.

Z třinácti „malých okresů“ získalo nejlepší průměrnou známku Litovelsko a Uničovsko, naopak jako nejpotřebnější se ukázala podpora památkám spadajícím do správních obvodů Lipník nad Bečvou, Hranice a Jeseník.

Z celkového počtu 2203 nemovitých kulturních památek v Olomouckém kraji jich je nejvíce na Olomoucku – 560. Z toho 288 na území olomoucké městské památkové rezervace. Nejméně památek, dvaašedesát, je na Konicku.

Nejvyšší počet objektů v havarijním stavu, oznámkovaných čtyřkou nebo pětkou, památkáři napočítali na Šumpersku (27), Olomoucku (26) a na Mohelnicku (23). Celkem bylo v celém kraji čtyřkou ohodnoceno 138 a pětkou 44 památek.

V aktuálním Seznamu nejohroženějších nemovitých kulturních památek, který na internetu zveřejnil Národní památkový ústav, jsou z Olomouckého kraje uvedeny mj. vojenský hřbitov v Olomouci-Černovíře, cihelna v Olomouci-Slavoníně, bývalá šatlava v Kostelci na Hané, zámky v Ptení, Přestavlkách, Čechách pod Kosířem, Loučné nad Desnou-Kociánově, Dlouhé Loučce, Nenakonicích, Branné a v Rudě nad Moravou, městské opevnění v Lipníku nad Bečvou nebo bývalá manšestrová manufaktura v Šumperku.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika