„Pro nás je to druhý zápis, v pondělí jsme byli ve Velké Bystřici,“ prozradila maminka Anna Bajerová z Bukovan.

Z olomoucké městské části Lošov se synem Sebastienem zase přijela Monika Rajtová.

„Syn měl roční odklad, byli jsme se zapsat už loni, takže jsme věděli o co jde. Ale těšili jsme,“ řekla maminka.

Zápis se letos nesl v duchu pohádky O Červené Karkulce. Škola počítá, že se zapíše okolo dvaceti až třiceti dětí.

„S předškoláky si povídáme o pohádce, skládáme puzzle s motivy pohádky, počítáme koláčky v Karkulčině košíčku, zkrátka všechny úkoly a činnosti jsou spojené s touto pohádkou. Dokonce i čtyři holčičky z první třídy své budoucí kamarády provázejí v kostýmech Karkulek a nakonec jim předají dáreček, omalovánky s Karkulkou a papírový košíček s dobrotami,“ prozradila jak zápis vypadá učitelka Jana Grambalová.

Autobusové nádraží v Jeseníku. Ilustrační foto
Řidiči autobusů v Olomouckém kraji budou stávkovat. Ale jen někde

1500 dětí asi dostane odklad

Zápisy do prvních tříd základních škol se letos poprvé konají během celého dubna, v Olomouckém kraji by se mělo podle předpokladu zapsat 8200 dětí.

„Dále předpokládáme, že z tohoto počtu bude přibližně u 1 500 dětí rozhodnuto o odkladu povinné školní docházky, v září letošního roku by tedy mělo nastoupit do prvních tříd základních škol v Olomouckém kraji přibližně 6 700 žáků,“ uvedla mluvčí Olomouckého kraje Kamila Navrátilová a doplnila, že ve srovnání s loňským školním rokem se počet prvňáčků sníží o 180 dětí.

„Jedná se o předpoklad počtu žáků, neboť statistické výkazy sledují skutečný stav až k 30. září. V loňském roce se k zápisu v Olomouckém kraji dostavilo celkem 8 886 dětí, z toho 1 538 dětí přišlo po odkladu povinné školní docházky. Předpokládáme, že přibližně o stejném počtu odkladů bylo rozhodnuto i loni,“ doplnila mluvčí. 

Nové sanitky značky Mercedes pro záchranou službu Olomouckého kraje.
Záchranáři v Olomouci dostali nové špičkové sanitky