Na pracovním stole praktického lékaře Oto Košty leží černobílý snímek. Je na něm pět výrostků a jedna dívka.

Jde o fotografii z filmu Hon na kočku, natočeného na konci 70. let.

Málokdo by řekl, že jedním z mladíků na fotce a vlastně i hercem ve filmu je budoucí hejtman Olomouckého kraje.

Milovník filmů si zahrál také v pohádce O princezně Jasněnce a létajícím ševci (1987).

Herecké zkušenosti patří k tomu méně známému o Oto Koštovi.

Většina lidí o něm ví především to, že je praktický lékař.

Svou profesi uplatnil, například když pečoval o zdraví olomouckých fotbalistů.

Je rodákem z Vysokého Mýta a jeho tatínek okusil v 50. letech komunistickou persekuci.

Podle své ženy se shodne s každým, pokud mu neodporuje.

Při povolebních vyjednáváních stál spíše v pozadí, hodnotí opoziční strana.

Z natáčení filmu Hon na kočku (rež. Milan Michna). Oto Košta sedí uprostředZdroj: archiv O. KoštyZ filmu Hon na kočku (rež. Milan Michna) z roku 1979. Oto Košta sedí uprostřed. Foto: Jindřich Panáček

HEJTMAN MÍSTO KONZULTANTA

Když jde o zásadní momenty v životě devětapadesátiletého Oto Košty, vždycky sehrál klíčovou roli někdo, kdo ho „pošťouchnul".

K medicíně ho přivedl tatínek, který mu vymluvil politicky okleštěnou cestu diplomacie a profesi sportovního komentátora.

O svou budoucí ženu Miroslavu se ucházel, protože ji nechtěl nechat odejít z hokejového stadionu v doprovodu jiného mladíka.

A na pozici lídra hnutí ANO si ho vybral jeho známý.

„Zavolal mi s tím, že má někoho doporučit na lídra ANO v Olomouckém kraji. Když mi to říkal, ptal jsem se a koho jste vybrali? Myslel jsem, že se mnou chce konzultovat svůj tip. A on na to ‚tebe'," vzpomíná na politický zvrat ve svém životě Oto Košta.

BABIŠ MUSEL MĚNIT TERMÍN

Vlastně celou kandidaturu původně vážně nebral. Když se měl dostavit na schůzku s předsedou strany Andrejem Babišem, odmítl páteční termín.

Neměl čas, ordinoval. Navrhl neděli.

A kupodivu se schůzka podle jeho přání uskutečnila. Jako lídr byl schválen.

O něco později během kampaně se navlékl do výstroje hokejového brankáře a zažil další nezapomenutelné setkání s Andrejem Babišem.

Oto Košta při basketbaluZdroj: archiv O. Košty„Uměl střelu zvednout a všichni mu pořád sypali puky. Dal mi jedny housle, to bylo ostudné. Pozdě jsem sevřel betony a mezírkou prošel puk," připouští Oto Košta.

Že nepříjemně nese prohru, ví i jeho manželka Miroslava Koštová.

„Někdy je také zbytečně impulzivní a v politice se bude muset naučit více ovládat emoce. S nadsázkou lze říct, že, jak on sám tvrdí, se shodne s každým, kdo mu neodporuje," prozrazuje s úsměvem.

Ale i v prohrách má za sebou praxi, především ze sportu, věnoval se basketbalu, hokeji, teď poměřuje síly se soupeři na tenisovém kurtu, ale nepohrdne ani sólovým běháním.

LÉKAŘ FOTBALISTŮ SIGMY

Právě sportovním směrem se vydal také během své lékařské kariéry, pečoval totiž v 90. letech o zdraví fotbalistů olomoucké Sigmy.

„Vždycky nám vyšel vstříc. Navíc byl fanda fotbalu. Působil na mě jako pohodový člověk. A tenkrát bych rozhodně neřekl, že se dá na politiku," připouští po letech bývalý hráč Michal Kovář.

Jednou se dokonce Oto Košta při zápasu svého syna tak rozčílil na rozhodčího, že byl nespravedlivý, že mu to i se sprostým otitulováním vyčetl po roce na zápase Sigmy, kam sudí povýšil.

„Jel jsem na disciplinárku. Sehrál jsem tam scénu, že jsem situaci psychicky nezvládl, že jsou hráči zranění, Sigmě se nedaří, navíc řádí chřipková epidemie. Dostali jsme pokutu dvacet tisíc. Chtěl jsem vstát, ale manažer mě chytil, poděkoval a rychle mě táhl pryč," líčí se smíchem lékař, který vymění bílý plášť za hejtmanské křeslo.

KDY BUDE ATESTACE?

Do politiky se míchal vlastně odjakživa.

„Všichni členové rodiny vědí, že mi nemají od sedmi večer volat, začínají totiž zprávy," varuje muž.

Oto Košta při hře na klavírZdroj: archiv O. KoštyNakonec se rozhodl, že nechce dění pouze sledovat, ale naopak jej chce ovlivňovat.

Nepříjemnou zkušenost s politikou pocítil na vlastní kůži i jeho tatínek.

V padesátých letech jej zatkli, jednalo se o vykonstruovaný proces.

Právě on se snažil hnát svého syna a dceru za nejrůznějšími cíli.

„Když jsem promoval, podal mi ruku a zeptal se mě, kdy bude atestace," vykresluje svého otce Oto Košta.

Připouští, že jako student nebyl šprt, všechny zkoušky ale zdárně zvládl a v roce 1982 na Univerzitě Palackého odpromoval.

V Olomouci se nakonec s manželkou usadili.

A to přesto, že měl spoustu zálib kromě sportu například filmový klub.

S jedním ze svých spolužáků Zbyňkem Habrnalem po čtyřiatřiceti letech v podstatě opět zasedne do stejné lavice.

Jeho někdejší spolužák uspěl v krajských volbách ve volebním kabátu Koalice SPD a SPO, která skončila v opozici.

„Ze studií na něj vzpomínám jako na štíhlého pohledného mladíka. A teď se budeme potkávat v zastupitelstvu," komentuje jeho kolega praktický lékař.

Promoce Oto KoštyZdroj: archiv O. Košty1982 - promoce Oto Košty na lékařské fakultě v Olomouci. Autor: archiv O. Košty

PACIENTI: MĚL BY ZŮSTAT LÉKAŘEM

Někteří by si ale přáli, aby zůstal Oto Košta raději ve své ordinaci v areálu Fakultní nemocnice Olomouc.

„Vždycky je velmi ochotný, myslím, že umí komunikovat s lidmi. Jednou na mě zvýšil hlas, když jsem přechodila nemoc a skoro si uhnala zápal plic. Přeci jen bych ale byla radši, kdyby se naplno věnoval medicíně. Ale třeba ho politika časem otráví," polemizuje jeho pacientka Hana.

Kromě praxe také vzdělává Oto Košta budoucí lékaře.

„Jako praktik s více než třicetiletou zkušeností toho může spoustu předat," vyzdvihuje jeho studentka Jana.

Oto Košta prohlašuje, že právě jeho lékařská praxe a každodenní kontakt s lidmi a v neposlední řadě se studenty mu byly dobrou průpravou pro politickou kariéru.

„Je mi jasné, že budou prohrané bitvy, ale chci vyhrát válku," uzavírá.

Ota KoštaZdroj: DENÍK/Jiří Kopáč

Oto Košta dnes. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

OPOZICE: DO VYJEDNÁVÁNÍ NEMLUVIL

Svého prvního ryze politického úkolu, povolebního vyjednávání, se ovšem podle opoziční Koalice pro Olomoucký kraj nezhostil naplno.

„Ze čtyř setkání se účastnil dvou a na nich v podstatě nepromluvil. Vyjednávání o případných koalicích s námi vedl především pan Okleštěk (poslanec ANO, pozn. red.), částečně také pan Faltýnek (místopředseda ANO, pozn. red.)," upozorňuje lídr koalice Ivo Slavotínek.

Oto Košta se oficiálně stane hejtmanem po zasedání ustavujícího zastupitelstva, které se uskuteční v úterý 8. listopadu. Spadat pod něj bude sociální problematika.