Spoluautor podoby dláždění, laviček, modelu města, odpadkových košů a dalších prvků na zrekonstruovaném Horním náměstí Jan Šépka odmítá, že by nové lampy přinesly více světla. Nechal si proto změřit jejich intenzitu.

Výsledek porovnal se čtrnáct let starým měřením lamp Thorn, mezi Olomoučany známými také jako „sirky".

„Potvrdilo se, co ukazovaly tabulkové hodnoty obou světel. Nedošlo k žádnému rozdílu, stav osvětlení na náměstí se nijak nezměnil. Město tedy zatím nedokázalo do dnešního dne zdůvodnit výměnu lamp," komentoval architekt rozhodnutí radnice z loňského listopadu.

Nové lampy, stejný dojem?

Jan Šépka odkázal na protokol vypracovaný ve středu firmou Metrolux, kde se píše, že náměstí působí i nadále tmavým dojmem.

„Je to způsobeno tím, že v některých částech náměstí chybějí světelné body, přesněji mezi stávajícími jsou velmi velké vzdálenosti," citoval ze zprávy, kterou má Olomoucký deník k dispozici.

Ta také říká, že i přes mírné navýšení osvětlenosti v některých částech je dojem stejný jako s předchozími lampami.

„Navýšení osvětlenosti o jeden lux je z hlediska vnímání lidského oka nevýznamné," uvádí dokument.

close Lampy Philips UrbanStar na spojnici Horního a Dolního náměstí v Olomouci. Radní jimi chtějí osadit celé Horní náměstí. zoom_in

Lampy Philips UrbanStar. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

close Osvětlení Horního náměstí v Olomouci. Ilustrační foto zoom_in

Původní lampy Thorn přezdívané "sirky". Foto: DENÍK

Major: Jeden lux člověk cítí

Výměna se odehrála v době, kdy tři čtvrtě roku před volbami držel primátorský řetěz Martin Major (ODS). U čtvrtečního soudu nebyl, je na dovolené.

„Ve sporu nás zastupuje právní kancelář Ritter – Šťastný. Sami máme protokol z měření, které se provedlo před odstraněním světel Thorn a ihned po instalaci světel UrbanStar. Vyplývá z něj, že hodnota je lepší asi o jeden lux. Myslím, že pro lidské oko to rozdíl je. Člověk to cítí, když po náměstí chodí," vidí současný ekonomický náměstek primátora výsledek zcela opačně.

Debata však podle něj není o konkrétních hodnotách světel.

„Šlo o to, že lampy byly v naprosto katastrofálním stavu co se týče osazení v patkách. Prokázalo se to i při demontáži. Byla otázka krátkého času, kdy by muselo nahrazení přijít, jedno za co. Podstatné je, že jsme měli stavební povolení, disponovali jsme veškerými právními podklady pro výměnu," připomněl Martin Major.

Zrezlé lampy? Lež

Argument o zrezlých částech lamp v minulosti architekt Šépka označil za lež. Uvedl, že po vytažení ze země zkorodované vůbec nebyly.

Po městu tedy chce, aby náměstí vrátilo do původního stavu, čili před výměnou světel.

Soud tak rozhoduje hlavně o tom, kde jsou hranice nároku na dílo.

„Spor o autorské právo je mnohem složitější a netýká se jen Horního náměstí. Není jasný obecně ze zákona a možná bude dobře, že to soud vyřeší," řekl náměstek Major.