Kandidát na primátora za ANO Miroslav Žbánek před komunálními volbami vyrukoval s tím, že mu předseda hnutí a premiér Andrej Babiš slíbil na stavbu víceúčelové haly až osm set milionů korun. Jako vládní podporu.

Podařilo se prý popohnat vypořádání majetkových poměrů, které dosud všem snahám o modernizaci stadionu bránily.

„Že se má podílet stát, to je velmi důležité. Nepůjde totiž o levnou věc, a bez pomoci vlády by se řešení situace mohlo odkládat donekonečna. Jsem rád, že Andrej Babiš po rozsáhlé diskusi náš projekt podpořil,“ konstatoval Miroslav Žbánek, momentálně opoziční zastupitel města Olomouce.

Účelový "trhák" před volbami?

Načasování této zprávy se může zdát značně účelové.

„Je to o snaze přijít před volbami s trhákem směrem k voličům. Mohli tuto informaci oznámit dříve, ale je to příklad typického předvolebního slibu,“ komentovala vyjádření vedení ANO politoložka Eva Lebedová.

Náměstek olomouckého primátora Martin Major, lídr ODS, která by nemusela být po volbách bez šance na koaliční spolupráci s Babišovým hnutím, doufá, že nejde jen o populistický krok.

„Pokud se záměr podaří dotáhnout do konce, olomouckému sportu to bezesporu pomůže. Vláda slibuje osm set milionů a částka potřebná na přestavbu se pohybuje kolem jedné miliardy,“ reagoval Major, který by byl rád, kdyby projekt nebyl závislý na výsledcích nadcházejících voleb.

Podle politoložky Evy Lebedové je slib reálný.

„Předpokládám, že když podobnou informaci mezi voliče pouští, mají pro ni vyjednanou jasnou vládní podporu. ANO u vlády je, takže se dá očekávat, že to neslibují jen tak,“ říká.

Z velkých plánů už jednou sešlo 

Na druhou stranu, něco podobného už Olomoučané zažili v roce 2010. Tehdy byla přestavba zimního stadionu na multifunkční halu předvolebním tématem ODS.

K ničemu ovšem nedošlo, podle tehdejších politiků záměr ztroskotal na cenách pozemků kolem stadionu a na nedostatku financí v městské kase.

Po osmi letech vypadá „plecharéna“ ještě více sešle.

Během pokusů o přestavbu stadionu vznikly vizualizace, s nimiž teď přichází i hnutí ANO.

Dočká se Olomouc nové haly? Sebevědomé vyjádření Miroslava Žbánka nepřipouští pochyby: „Jako primátor se postarám o to, aby stavba nového stadionu konečně začala a Olomouc minimálně na dalších sedmdesát let reprezentovala důstojná sportovní aréna.“