Koho by chtěla za primátora opoziční ČSSD, která sice v roce 2010 volby vyhrála, ale nesestavila koalici, se dá čekat.

Pravděpodobně půjde o Antonína Staňka, osmačtyřicetiletého pedagoga Univerzity Palackého a šéfa olomouckých sociálních demokratů.

„Že budu kandidovat na primátora, se dá předpokládat vzhledem k tomu, že jsem předsedou klubu zastupitelů a předsedou městské organizace. Je vysoká pravděpodobnost, že bych mohl být schválen coby kandidát na budoucího primátora," připustil Antonín Staněk.

Podrobnosti o kandidátní listině chce strana zveřejnit kolem začátku dubna.

Za ODS by chtěl jako lídr kandidovat stávající primátor Martin Major.

O hlasy voličů se popere i ANO 2011. Na Olomoucku má na čtyřicet členů a desítky čekatelů a zájemců o vstup do hnutí.

„Zájem se výrazně zvýšil po volbách, což je logické, hnutí se stalo známějším. Měli jsme také několik nabídek na kandidaturu od stávajících politiků. Přistupujeme k ním jako k dalším zájemcům – máš zájem kandidovat, nejdřív si to odpracuj, udělej něco pro občany, potom se můžeme bavit," sdělil Milan Feranec, předseda oblastní organizace hnutí ANO v Olomouci. Primární volby přijdou přibližně v pololetí.

Zásadnější změna než vystřídání ODS

Pole politických formací by se mohlo rozrůst také o členy a podporovatele různých sdružení. Zvažují samostatnou kandidaturu stejně jako spojení se Stranou zelených.

„Snažíme se oslovovat kandidáty nezávislé, ale i třeba sdružení a organizace, případně malé strany, se kterými bychom měli společné body a priority a šli do komunálních voleb spolu," řekl předseda olomouckých zelených Pavel Bednařík, který bude spolu s Jakubem Kordou a Martinem Škabrahou jedním z kandidátů.

„Existuje jedno konkrétní uskupení, které se ale zatím nezformovalo, vedeme debaty nad společnou kandidátkou. Rádi bychom shromáždili protestní hlasy pro hnutí, která mají pocit, že je v Olomouci potřeba zásadnější změna na komunální úrovni než vystřídání ODS ČSSD," zmínil Pavel Bednařík. Víc ale říkat nechtěl.

Představit jména nechtěla zatím ani TOP 09, ačkoli svou jedničku už strana vybrala. Podle svých stanov musí mít kandidátku hotovou do konce března, připravuje tedy obsazení zhruba prvních dvaceti míst.

Například KDU-ČSL bude mít primárky koncem března.