Studenti střední školy na třídě Spojenců již letos na jaře vypracovali mapu s návrhy bezpečnějších cest pro chodce i cyklisty v centru města. Studii, kterou na jejím základě zpracovali projektanti, v úterý předali zástupcům vedení města.

Podle studie by například pomohlo i to, kdyby se na nároží křižovatek problematických míst snížil obrubník na výšku dvacet milimetrů a označil se varovným pásem.

Mnohokrát se také ve studii objevil požadavek na větší využití policejních hlídek dohlížející na neukázné řidiče na frekventovaných místech a u přechodů. Kromě toho také projektanti doporučili i stavební zásahy do komunikací a nové či upravené dopravní značení.

Některé návrhy jsou podle náměstka olomouckého primátora Svatopluka Ščudlíka jednoduše proveditelné, jiné jsou závislé na dostupných financích i legislativních překážkách.

„Ve studii jsou dosti složité projekty i po stránce stavební, které se budou muset ještě prozkoumat a projednat. Také to záleží hodně na financích. Nyní se bude připravovat rozpočet a budu se snažit některé ty realizovatelné do něj zařadit, aby se na jaře či v létě příštího roku dalo počítat s něčím hmatatelnějším,“ reagoval na studii Ščudlík.

„Teď se budeme snažit řešit ty jednodušší záležitosti,“ sdělil Ščudlík, který převzal studii na půdě Obchodní akademie společně s vedoucím oddělení koncepce dopravy magistrátu Markem Černým.

Náměstek tak nyní přislíbil jen to, že se spojí s policií, která v nebezpečných místech bude opravdu dohlížet a neukázněné řidiče pokutovat.

Projekt Bezpečně do školy je společným výsledkem studentů několika ročníků akademie za spolupráce Nadace Partnerství. Olomoucká obchodní akademie byla jednou z deseti škol v celém Česku, kterou nadace do projektu vybrala.

Na realizaci projektu dostali olomoučtí studenti finančního grant od společnosti AXA ve výši devadesát tisíc korun.